Як зберігати саджанці винограду, якщо висаджувати їх уже пізно? Є кілька способів, про які хочу розповісти читачам улюбленої газети.
Найкраще для зберігання підходить погріб, де їх тримаю у прикопаному вигляді, в зволоженому субстраті. При зберіганні важливо не пересушити саджанці й водночас не допустити загнивання. Оптимальна температура – 2–5 градусів. Якщо буде вища, можуть розпуститись бруньки. Вологість повинна бути 75–85 відсотків. Саджанці ставлю вертикально у контейнери, ящики або поліетиленові
мішки з отворами для вентиляції. Засипаю кореневу систему чистим річковим піском чи легкою землею. Можна просто насипати на підлогу підвалу шар вологого піску товщиною 5–10 см, укласти на нього саджанці і зверху засипати так само шаром зволоженого піску не менше 10 см. Кожен маркую етикеткою із назвою сорту. Важливо, щоб у сховищі була хороша вентиляція. Періодично потрібно перевіряти
вологість субстрату. Якщо пересох – злегка зволожую. Коли ж вологи багато і з’явилася пліснява – корисно обприскати саджанці розчином марганцівки. Неприпустимо зберігати їх узимку в теплих, опалюваних приміщеннях, поблизу опалювальних приладів.
Якщо немає можливості тримати саджанці у підвалі, їх прикопують до весни в траншеї: сюди викладають пагони, після чого засипають землею. Копають траншею у сонячному та сухому місці, бажано на підвищенні, щоб не допустити застоювання талих і дощових вод. Глибина має бути до 50 см. Довжина залежить від їх кількості. Перед закладанням на зберігання з саджанців слід видалити листя та обробити протигрибковими препаратами. На дно засипають шар піску, на нього вкладають саджанці і присипають піском, а потім землею.
Невелику кількість можна зберігати в холодильнику, загорнувши у вологу тканину, а потім – в поліетиленовий пакет із отворами. Стан саджанців треба регулярно перевіряти. Якщо тканина висохла, її зволожують.
Зараз також є час заготувати на зиму здерев’янілі живці винограду, однак укорінюваність таких не завжди буває висока. Беруть їх із добре дозрілих пагонів, товщиною 6–8 мм та довжиною 30–40 см, з 4–5 вічками. Видаляють листя, пасинки, вуса. Щоб не допустити появи плісняви, живці на 3–5 секунд занурюють у 5-відсотковий розчин залізного купоросу та підсушують. Потім укладають на шар чистого річкового піску й засипають ним (3–5 см). Протягом зими стежать, щоб пісок був злегка зволожений. Висаджують навесні.
Гарних вам врожаїв!
Леонід ГОЙЧУК. Хмельницька обл.