Меланома – це найменш поширена форма раку шкіри, але найнебезпечніша. Вона може уражувати в будь якому віці, на відміну від інших типів, що більш поширені серед старших людей.
ЧОМУ ВАЖЛИВА РАННЯ ДІАГНОСТИКА
Одна з найбільш злоякісних пухлин розвивається із клітин-меланоцитів і в більшості випадків має темне забарвлення, але може бути й безпігментною. Меланома вирізняється швидкими темпами росту та метастазуванням злоякісних клітин по всьому організму.
В перший рік після встановлення діагнозу може призвести до смерті. Тому дуже важливо перевіряти свою шкіру щомісяця на наявність будь-яких змін або підозрілих новоутворень. Рання діагностика меланоми та раку шкіри допомагає врятувати життя.
НОВОУТВОРЕННЯ
Пляма, яка найчастіше темно пігментована, з’являється самостійно або розвивається на місці вже існуючої родимки. Адже родимка – доброякісне новоутворення, але під впливом певних факторів може перероджуватися, набуваючи властивостей злоякісної пухлини. Меланома має нечіткі контури, з часом може змінювати колір або виглядати, як рожевий або червоний вузлик, що збільшується, швидко поширюватися внутрішньо (метастазувати). Тому лікування потрібно проводити негайно після встановлення діагнозу.
НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ
Перевіряючи свою шкіру, зверніть увагу на попереджувальні ознаки наявного новоутворення:
🌟 змінило розмір, колір та/або форму;
🌟 відрізняється від інших;
🌟 має асиметричні або нерівні краї;
🌟 щільне, швидко збільшується;
🌟 різнобарвне;
🌟 зудить;
🌟 кровоточить або просочується;
🌟 із блискучою/перламутровою поверхнею;
🌟 виглядає, як рана, але не загоюється.
Щоби вчасно розпізнати небезпечну родимку самостійно, потрібно лише запам’ятати алгоритм первинної діагностики, який називається АКОРД меланоми. Це слово-абревіатура, в якій кожна буква має своє значення – ознаку переродження родимки.
А – асиметрія: родимка асиметрична?
К – край: нерівний, рваний?
О – окрас: є зміни в кольорі, вкраплення, зникнення забарвлення?
Р – розмір: родимка більше 6 мм?
Д – динаміка: вона збільшується, є кірочки, тріщинки, кровоточивість?
Якщо відповіли «так» хоча б на одне запитання, це суттєвий привід не відкладати візит до лікаря.
ГРУПИ РИЗИКУ
Людям, які належать до груп ризику, наведених нижче, необхідно бути особливо пильними та проходити обстеження родимок регулярно – раз на пів року.
1. Фототип шкіри
Світла шкіра, що легко обгорає.
Світле, русяве, руде волосся.
Блакитні, сірі, зелені очі.
Ластовиння.
2. Шкідлива робота
Пов’язана з постійним або довгим перебуванням на сонці.
Робота зі шкідливими речовинами.
3. Багато родимок
На тілі більше 50-ти родимок.
Наявність родимок розміром більше 6 мм.
4. Сонячні опіки
Люди, що в дитинстві отримували сонячні опіки.
5. Спадковість
У когось із близьких родичів була виявлена меланома.
6. Гормональні зміни в організмі
Періоди гормональних змін: статеве дозрівання, вагітність.
ВПЛИВ УЛЬТРАФІОЛЕТУ
Це одна з головних причин переродження родимок. Довге перебування на сонці та сонячні опіки підвищують ризик виникнення меланоми. Сонячні опіки, отримані в дорослому віці, підвищують ризик розвитку раку шкіри, а в дитинстві – меланоми в дорослому віці.
ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРОСТИХ ПРАВИЛ
1. Уникайте прямих сонячних променів. Візьміть за правило не перебувати на сонці з 10 до 16 год. У цей час сонце дуже активне і його вплив на шкіру найбільш агресивний.
2. Захищайте вдень шкіру від сонця бавовняним або лляним одягом, особливо в дітей. Носіть головний убір. Користуйся сонцезахисним кремом.
3. Уникайте травмування родимок. Не заклеюйте їх пластиром (це створює термічний ефект та може зашкодити!). Якщо родимка розташована в місці постійного травмування, тертя або здавлювання, необхідно звернутися до лікаря та обговорити доцільність і можливість її видалення.
Кіра КРАВЕЦЬ, дерматоонколог Bogomolets Clinic.