Ця новина спричинила не лише зацікавлення, а й занепокоєння серед людей пенсійного віку, котрі хочуть достеменно знати, як же насправді отримуватимуть свої пенсії після 1 вересня. Редакція газети «Порадниця» звернулась до Мінсоцполітики України з проханням надати роз’яснення щодо змін в організації виплати та доставки пенсій, передбачених постановою Кабміну від 29.03.2021 №277 «Про додаткові заходи щодо організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України» (далі — постанова №277).
— Яким чином відбуватиметься (чи вже відбувається) інформування населення пенсійного віку про переведення виплат пенсій через банківські установи?
— Протягом квітня—вересня 2021 року буде забезпечено проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань, пов’язаних зі зміною способу виплати пенсій, грошової допомоги та умов доставки і виплати, які запроваджуються з 1 вересня 2021 року відповідно до постанови №277.
Передбачається до 1 червня організувати роботу щодо забезпечення доставки індивідуальних письмових повідомлень пенсіонерам одночасно із виплатою пенсій за червень 2021 року.
Повідомлення містять:
- інформацію про зміну способу виплати пенсій, грошової допомоги та про умови доставки і виплати;
- пропозицію вибрати до 1 вересня один зі способів виплати пенсії, грошової допомоги із зазначенням порядку та умов виплати за кожним способом, а також порядку виплат у разі, якщо спосіб її виплати не буде вибрано пенсіонером;
- перелік банків, через які може проводитися виплата пенсій у межах територіальної одиниці, де проживає пенсіонер, та контактну інформацію щодо цих банків;
- заяву про обрання банку, яку заповнює громадянин та передає до органів Пенсійного фонду України або органів соціального захисту населення.
У рамках інформаційно-роз’яснювальної роботи вже відбулося 637 заходів спільно з об’єднаними територіальними громадами; оприлюднено: 84 повідомлення на інформаційних сторінках веб-порталу електронних послуг Фонду, 247 та 667 статей у друкованих та електронних засобах масової інформації відповідно; в ефірі телебачення та радіомовлення прозвучало 222 роз’яснення; неодноразово відповідну інформацію поширено у соцмережах.
Окрім того, відбулися: пресконференція, 5 засідань круглого столу; 25 зустрічей з уповноваженими банками (на місцевому рівні); 3 виїзні наради в райдержадміністраціях, 7 прямих телефонних ліній. Виготовлено 1710 інформаційних листівок.
— Коли планується проведення конкурсу операторів, через яких виплачуватимуться пенсії?
— Постановою №277 установлено Пенсійному фонду України до 1 вересня 2021 року провести конкурс для вибору організацій, які здійснюватимуть виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України.
— Як одержувачі пенсій, котрі самостійно не оберуть уповноважені банки до 1 вересня і їх переведуть автоматично до уповноважених банків, будуть про це поінформовані? Яким чином їм видаватимуться банківські картки?
— У разі, якщо до визначеного терміну громадяни не зроблять вибір, виплата пенсій кожному з таких одержувачів із 1 вересня 2021 року здійснюватиметься через поточний рахунок в АТ «Ощадбанк», який буде відкритий за зверненням органу Пенсійного фонду України, про що пенсіонера буде проінформовано.
Наразі доопрацьовується макет індивідуального письмового повідомлення для пенсіонерів, які отримують виплати через відділення поштового зв’язку, про зміну способу виплати пенсій, грошової допомоги.
— Якщо одержувач пенсії замовить її доставку через банк чи поштового оператора, то за чий кошт здійснюватиметься така доставка — пенсіонера чи держави? Чи зберігається за пенсіонером право отримувати пенсію через послуги доставки «Укрпошти» після 1 вересня 2021? Якщо так, то які кроки потрібно зробити для цього і хто оплачуватиме послуги доставки пенсії?
— Із 1 вересня 2021 року з метою раціонального використання коштів бюджету ПФУ передбачається, що Пенсійний фонд та органи соціального захисту оплачуватимуть доставку пенсії та грошової допомоги додому маломобільним категоріям одержувачів та одержувачам державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги на догляд, незалежно від організації чи банку, через які здійснюватиметься виплата.
Іншим одержувачам буде надано можливість замовлення доставки в банку або в поштового оператора, яких буде обрано за результатами конкурсу, за власний рахунок.
— Більшість сільських населених пунктів не мають банківських відділень та/або банкоматів. Як держава планує реалізувати право пенсіонера на готівкові кошти?
— Видача готівки здійснюється в касі банку.
— Що робити пенсіонеру, коли ні в пішій доступності, ні в самому населеному пункті немає стабільного інтернет-зв’язку, відділення банку, банкомату, ні торговельної мережі, а є один магазин (власником якого є ФОП), а також один раз на тиждень базарний день, і розрахунки там проводяться лише готівкові?
— Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №287 «Про розвиток соціальних сервісів для деяких соціальних груп населення» рекомендовано уповноваженим банкам: разом із підприємствами/фізичними особами — підприємцями, якими застосовуються електронні платіжні засоби з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг та які оснащені платіжним терміналом, створити умови для безперешкодного зняття готівкових коштів одержувачами пенсій та грошової допомоги, які одержують такі виплати через поточні рахунки в уповноважених банках, із використанням платіжних терміналів; сприяти розширенню мережі платіжних терміналів у роздрібній торговельній мережі, у тому числі в сільській місцевості.
Окремими торговельними мережами вже реалізовано сервіс зняття готівкових коштів при розрахунках картками за допомогою платіжних терміналів.
Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.
ДО ТЕМИ:
На нараді 30 квітня під головуванням прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля обговорювалися питання тарифів на оплату послуг АТ «Укрпошта», пов’язаних із доставкою пенсій населенню в готівковій формі.
Їх доставка, підкреслив очільник уряду, має відбуватись максимально комфортно для людей: «Усі державні органи та міністерства, залучені до цього процесу, мають найближчим часом виробити ефективне рішення, яке дозволить захистити як пенсіонерів, так і поштарів. Перехід на отримання пенсій з готівкової на карткову форму має відбуватись поступово та реалізовуватись як право людей, а не зобов’язання».
Як зауважила в одному з ефірів міністр соціальної політики України Марина Лазебна, з 11 мільйонів пенсіонерів 7,6 мільйонів отримують пенсійні виплати через банк. Уперше в цьому році Пенсійний фонд уклав договір з «Укрпоштою» на перший квартал, а не на рік, через вартість доставки пенсій: чим більше підвищується пенсія, тим більше отримує «Укрпошта» за її доставку. Тому й заплановано з 1 вересня перехід на доставку пенсій майже без виключень через банківські рахунки.
«Я розумію проблему сільської місцевості. Ми з гендиректором «Укрпошти» домовилися зробити калькуляцію, порахувати собівартість доставки в селах. І там, де немає відділень банків та банкоматів, будемо домовлятися з «Укрпоштою», щоб доставляти пенсії людям», — наголосила керівник Мінсоцполітики, додавши, що вони намагаються все влаштувати так, аби і в листонош була робота та оплата.
Від редакції. З огляду на важливість питання доставки пенсій, зацікавленість ним переважної більшості наших читачів, редакція й надалі відстежуватиме цю ситуацію та інформуватиме про всі зміни і нововведення.