Окремих наших читачів цікавлять питання щодо повісток, зокрема кому вони можуть бути вручені, а кого не можна призивати на військову службу.
ЯКІ БУВАЮТЬ
На даний момент існує чотири види документів, які можна назвати загальним терміном «повістка».
1. Для уточнення облікових даних.
Така повістка вручається призовнику для внесення відомостей до бази про нього, щодо його сімейного стану, інформації про працевлаштування, наявність чи відсутність дітей. Результатом такої перевірки можуть бути виявлені підстави для звільнення від служби в армії, наприклад, за наявності дитини або ж захворювань, які унеможливлюють проходження військової служби.
2. На проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).
Повістка, яка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. До неї додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій, зрештою, буде зазначено, придатний чи ні призовник до строкової служби.
3. Повістка-призов на строкову військову службу.
У такій повістці вказано термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці. Окрім того, зазначено, що при собі необхідно мати: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), а також обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (за наявності). Ухилення від призову на строкову військову службу — злочин, що передбачений ст.335 Кримінального кодексу України та карається обмеженням волі на строк до трьох років. Зауважмо, що цього року такі повістки не видавали, адже весняний призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводився через загальну мобілізацію.
4. Мобілізаційне розпорядження.
Такий вид повістки вручається військовозобов’язаним особам, котрі пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. Здебільшого мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації. У мобілізаційному розпорядженні повинно бути зазначено про обов’язок з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.
ЧИ БЕРУТЬ НА СЛУЖБУ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Ні, призвати їх на загальних підставах, як інших військовозобов’язаних, не можна. Адже входять до переліку категорій осіб, котрі не підлягають призову під час мобілізації. Але, як виняток, такі особи можуть служити за власним бажанням.
Для цього слід звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (так зараз називаються колишні військкомати чи військові комісаріати), пройти співбесіди та медичний огляд. Після цього лікарська комісія та керівник військового комісаріату прийматимуть остаточне рішення, чи може така особа бути мобілізованою.
ЧОМУ НА ФРОНТІ Є БАГАТОДІТНІ БАТЬКИ
Знову ж таки — за власним бажанням. А відповідно до законодавства не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають на вихованні трьох неповнолітніх дітей або самостійно виховують дитину до 18 років.
Крім того, примусово не можуть мобілізувати батьків чи опікунів, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю або тяжко хвору. Ще одна категорія, яка не підлягає мобілізації, — батьки, що виховують повнолітню дитину з інвалідністю 1 або 2 груп. Також не підлягають мобілізації усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують неповнолітніх дітей, сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.
ДЕ МОЖУТЬ ВРУЧАТИ ПОВІСТКУ І ЧИ ОБОВ’ЯЗКОВО — ОСОБИСТО В РУКИ
Законодавством не визначено місця, де можна чи не можна вручати повістку. Фактично її можуть вручити в будь-якому місці: на вулиці, блокпосту, робочому місці. Це може зробити представник органу місцевого самоврядування, керівник підприємства, установи, організації, де працює військовозобов’язаний, або ж безпосередньо посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Повістка має бути вручена особисто в руки. Якщо військовозобов’язаний відмовляється від неї, складається акт, який вручається йому під підпис. Водночас керівник підприємства, установи, організації має обов’язок вручати повістки працівникам, якщо ті переховуються від військового комісаріату, і це не буде порушенням норми законодавства, наголошують у БПД.