Добре розвинені м’язи і зв’язки стопи слугують амортизаторами при ходьбі і зменшують вертикальне навантаження, пов’язане з прямоходінням людини.
При ослабленні їх відбувається просідання і сплощення стопи з формуванням поздовжньо або поперечно пласкої деформації, вона стає рівною, без фізіологічних вигинів. Таким чином розвивається плоскостопість, яка сприяє неправильному розподілу навантаження при ходьбі, ранньому артрозу і сильним болям в суглобах.
Зменшити розвиток патології допоможе регулярне виконання вправ для зміцнення м’язів гомілкостопу. Їх легко виконувати і дітям, і дорослим в домашніх умовах, на присадибних ділянках або дачі, застосовуючи в якості тренажера підручні засоби.
Добре ходити за будь-якої можливості по похилій площині, схилу, босоніж по каменях різної форми, піску, траві.
Найпростішу вправа, що зміцнює гомілкостоп і литкові м’язи, можете виконувати стоячи на краю сходинки, по черзі повільно піднімаючись на носки і опускаючи п’яти до сильного напруження м’язів. Так ви знизите тиск на суглоби, посилите кровообіг.
Можна самостійно виготовити або купити тренажери у вигляді дерев’яних напівсфер або бруска різної конфігурації — напівкруглого, трапецієвидного. Вони дозволять ефективно задіяти необхідні групи м’язів, в першу чергу гомілки і стопи, для усунення деформації склепінь і завалу стоп. Утримуючи баланс, просто перетоптуйтеся на півсфері або бруску маленькими кроками, ковзайте по тренажеру, переносячи вагу на різні краї ступні. Вправи виконувати в шкарпетках протягом 5 хв. на кожній.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.