У довідниках із садівництва і в наукових публікаціях полуницю називають суницею великоплідною або суницею ананасною. Однак у народі наукова термінологія не приживається. Ми, як і раніше, називаємо першу красуню на святі ягідного врожаю полуницею. Справа ж бо не в назві, а в неповторному смаку, красі, ароматі та цілющих властивостях плодів.
РІСТ ПОЛУНИЦІ
Полуниця починає рости, коли середньодобова температура повітря досягне 5-8 градусів. За 2 тижні з’являються квітконоси, а ще за 2 тижні, коли температура становитиме 12-15 градусів, починається цвітіння, яке триває 2-4 тижні. З першої квітки утворюється найкрупніша ягода. Що більша розгалуженість суцвіття, то триваліший період цвітіння і значніша різниця в розмірі перших та останніх ягід.
НАЙКРАЩІ СОРТИ
Найкращими вважають сорти з коротким періодом цвітіння. На ділянці слід підібрати ранньо-, середньо- і пізньостиглі сорти. Ягоди ранніх в умовах Лісостепу достигають наприкінці травня – в першій половині червня.
ВМІСТ ЦУКРУ В ЯГОДАХ
Якщо літо тепле, бездощове, то цукрів у ягодах накопичується більше, ніж за нестачі тепла. Найвища цукристість ягід полуниці (до 9-9,5 відсотка) сортів Львівська рання, Десна, Київська рання, Ясна, Веденевіл 7 та інших.
САДИВНИЙ МАТЕРІАЛ
Для розмноження беріть вуса від рослин, висаджених у минулі роки. Вирвіть між рядками полуниці всі бур’яни, розпушіть ґрунт і спрямуйте туди сильні вуса. Мульчуйте торфом або перегноєм шаром 3 см і добре поливайте. Від поливу розетки з листям заглиблюються в ґрунт і швидко утворюють корінці. Робіть це через ряд: одне міжряддя – з вусами, друге – вільне від них. Перші розетки укоріняться до кінця плодоношення, вони й дають високоякісну розсаду. Коли на вусах, що залишили на розсаду, розів’ються і укоріняться по 2-3 розетки, обріжте їх продовження.
ПОЛІПШУЄМО ПОЛУНИЦЮ
З цією метою на дворічних посадках під час плодоношення визначте два найурожайніші кущі. Навесні наступного року видаліть у них усі квіткові пагони. Кущі дадуть багато розеток.