Якщо ви самостійно вибралися з ополонки, зніміть на березі мокрий одяг і якнайшвидше йдіть у тепле приміщення. Коли людина пробула у воді не дуже довго й здатна рухатися, їй пропонують біг на місці протягом 10–15 хв.
Якщо не здатна рухатися, необхідно її укутати, напоїти гарячим питвом (не алкоголем!) і прикласти грілки (пляшки, фляги з теплою водою) до потилиці, шиї, бокових поверхонь грудної клітки, під пахви, в паховій ділянці.
Категорично забороняється розтирати тіло! Це призводить до руйнування капілярів, утворення кровотеч, синців. А головне, охолоджена кров із периферичних судин починає активно надходити до життєво важливих органів, що прискорює і продовжує зниження температури тіла.
Можна влаштувати потерпілому ванну з температурою води 15–20 градусів, та поступово підвищувати її до 36–42 градусів.
Ні в якому разі не можна відразу відігрівати охолоджені частини тіла в теплій або гарячій воді! У кращому випадку це призведе до небезпечного почастішання серцебиття. В гіршому — може спричинити гангрену!
У випадках, коли потерпілий пробув у воді від 30 хв. до 2 год. і, на щастя, залишився живий, його не можна різко переносити, рухати кінцівки і голосно розмовляти поруч із ним — це миттєво призводить до зупинки серця! Якщо ж у нього відсутнє серцебиття та дихання, необхідно викликати «швидку» (дати команду, щоб це зробив хтось інший) і негайно почати серцево-легеневу реанімацію (СЛР) — непрямий масаж серця та штучне дихання. СЛР продовжувати до відновлення серцебиття і дихання.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.