Цього року придбав перепелів. Хочу дізнатися, як правильно їх утримувати із настанням холодів?
Микола ЛЯШЕНКО. Київська обл.
Утримувати перепелів у приміщенні без тепла не можна. Тому, будуючи для них пташник, потрібно приділити належну увагу теплоізоляції. Він повинен бути сухим і теплим, без протягів. Температура має особливе значення. За її пониження до 16–18 градусів у самок знижується несучість, а за 12–14 — самці перестають співати, їх статева активність різко знижується. Тому зовсім незайве буде розмістити тут градусник і контролювати температуру. На перепелів дуже погано впливають її різке коливання, а також підвищена вологість повітря, протяги. Від протягів у них випадає пір’я, стають майже голі. Вологість не повинна бути менше 55 відсотків, найкраще — 70. За низької птиця гірше несеться, пір’я стає ламким і жорстким.
Утеплити пташник можна пінополістиролом, мінватою, скловатою чи іншим утеплювачем. Теплоізолювати потрібно й покрівлю. При використанні традиційних черепиці, дощок, листового заліза чи шиферу бажано обов’язково підкласти шар утеплювача (мінвати, приміром) завтовшки щонайменше 5 см. Стіни заздалегідь штукатурять і вкривають вапняним розчином. Підлога також має бути теплою. Добре, якщо буде глинобитна або бетонна. Важливо, щоб крізь неї не просочувались ґрунтові води. Бетонна — гігієнічніша, легко чиститься, не потребує частого ремонту.
У пташнику обов’язково повинна бути хороша вентиляція. Найкраще, якщо приплив повітря здійснюватиметься через верхню частину приміщення, а витяжка — через нижню.
Тривалість світлового дня для яйценосності повинна складати 15–17 год. на добу. Освітлення всередині пташника не має бути яскравим. Добре освітлювати інфрачервоними лампами. Вони ще й обігрівають і дезінфікують приміщення. Краще розмістити їх неподалік годівниць. Важливо пам’ятати, що порушення світлового режиму, зокрема його надмір, може призвести до розкльову, канібалізму, збудження чи навпаки — пригнічення, ослаблення птиці. Погане освітлення негативно впливає на яйценосність. У будь-якому разі в пташнику мають бути вікна, щоб потрапляло сонячне світло, завдяки якому в організмі перепелів вироблятиметься вітамін D. Однак небажано розміщувати клітки поблизу вікон. А ще бажано, щоб клітки були дерев’яні, бо добре зберігають тепло.
Дехто, живучи у багатоквартирному будинку, тримає перепелів на утепленому балконі. Годівля взимку мало відрізняється від літньої. Основу складають комбікорми або зерносуміші. В холодний період птиця може потребувати більш поживного раціону, можна збагатити його пророщеним зерном. Бажано давати терті яблука, моркву, капусту, відварену картоплю та буряки, кисломолочний сир, рибне та м’ясокісткове борошно. Годують за графіком, 2–3 рази на день.
Валентина ОМЕЛЯНЧУК.