Після публікації матеріалу про це дерево читачі ще більше зацікавилися ним, а деякі розповіли, що в Україні також успішно його вирощують, зокрема порадили звернутися до кандидата сільськогосподарських наук Михайла ГУМЕНТИКА, з Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України. Що ми й зробили, попрохавши фахівця розповісти про павловнію та її вирощування детальніше.
Енергетичні плантації на основі деревних культур, які дають можливість швидко отримати значний обсяг високоякісної деревини, називають «інтенсивним лісом». Цей напрям бізнесу є новим і вже зарекомендував себе в світовій практиці як один із найприбутковіших і надійних шляхів інвестицій. Технологія вирощування швидкорослих дерев дозволяє за короткий термін отримати якісну ділову деревину, зберігаючи дерева, термін відтворення яких становить від 50 років. Ось такою і є павловнія.
У зрілому віці вона може досягати 30 м у висоту. Росте в середньому до ста років, після кількох вирубок відростає з пенька, кілька разів самостійно регенерує з коренів і здатна рости в екстремальних температурних умовах на різних типах ґрунтів, на бідних або еродованих. Однак не переносить кислих, а ще не витримує високих ґрунтових вод, мають бути на рівні 1–1,5 метра. Дерево не виснажує родючий шар ґрунту, дає нові пагони після вирубки й не вимагає повторної посадки протягом повних 5–6 робочих циклів.
Морозостійкі гібриди павловнії витримують температуру від -27 до +40. Основна вимога для успішного вирощування – в період активного росту потребує достатньої кількості вологи. Для досягнення максимального приросту біомаси рослини потребують забезпечення вологою 800–1000 мм на рік залежно від видів ґрунту та площі обробітку.
Деревину широко використовують у будівництві та оформленні приміщень, виготовленні різних предметів інтер’єру, меблів, фанери тощо. Також завдяки високій тепловіддачі це чудова сировина (альтернативне джерело енергії) для виробництва паливних гранул і брикетів, біоетанолу. Насадження цієї культури здатні запобігати ерозійним явищам у родючих ґрунтових горизонтах, відновлювати в найкоротші терміни ділянки землі, що постраждали від пожеж, зсувів, селів та інших природних руйнувань.
Порівняно з іншими видами, деревина павловнії рівна та легка, загоряється тільки при високих температурах (420–430 градусів), її тепло творна здатність – 4,669.5 ккал/кг (18,520 Дж/кг) при вологості 40 відсотків. Вона добре зберігає тепло й швидко сохне (24–28 год. у сушарці і 30–60 днів на відкритому повітрі). Деревина дуже м’яка, але при завантаженні не піддається деформуванню, зовні схожа на ясен.
За рахунок високого вмісту таніну стійка до пошкодження комахами й термітами. Важко абсорбує воду, що, своєю чергою, сприяє економній витраті лаків. Вироби з павловнії не піддаються впливу атмосферних умов, не змінюють форму й розмір. Деревина є ефективною сировиною для виробництва целюлози.
Ще одним джерелом доходу при вирощуванні павловнії є медоносні властивості. Навесні неймовірно красиво цвіте декоративними запашними білими або фіолетовими квітами. Запах дуже приваблює бджіл, тому розміщення пасіки поблизу плантації приносить додатково близько 700 кг меду з гектара. До того ж, мед із павловнії запашний, прозорий, не кристалізується, схожий на акацієвий і дуже корисний при лікуванні бронхів і легень.
У світі налічується до 20 видів, у яких є схожі якості, й тому їх іменують загальною назвою павловнія. Виробники деревини для створення промислових плантацій висаджують 6 найбільш поширених: P.Elongate, P.Fargesii, P.Fortunei, P.Giabrata, P.Taiwaniania, P.Tormentosa.
Листя багате на азот, після опадання й перегнивання забезпечує ґрунт поживними речовинами. Використовується для годівлі травоїдних – корів, овець, кіз тощо. Поживні характеристики біомаси близькі до люцерни й конюшини, передусім за вмістом до 20 відсотків протеїнів (білків) і мікроелементів. Екологи визнали павловнію найбільшим поглиначем вуглекислого газу, внаслідок чого в процесі фотосинтезу забезпечується максимальна кількість кисню в повітрі. Біомасу можна збирати кожні 3–5 років. Стовбур росте приблизно 5–6 м на рік без вузлів і сучків.
Для створення плантації павловнії в умовах Лісостепу України доцільно використовувати морозостійкі гібриди іноземної селекції: Клон in-vitro-112 NordMax 21, Pong Tong ZO7; у Південних регіонах України: гібриди -9501, Sang Tong та сорт Томентоза (войлочна).