ЗА ВЛАСНИМ БАЖАННЯМ
Відповідно до ст.4 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон), у зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існуванням загрози для життя і здоров’я працівник може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, робіт на об’єктах критичної інфраструктури). За загальним правилом (ст.38 Кодексу законів про працю України) працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередньо попередивши про це роботодавця письмово за 2 тижні.
ЗА ІНІЦІАТИВОЮ РОБОТОДАВЦЯ
Статтею 5 Закону передбачено, що в період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки. Раніше (ст.40 КЗпП України) роботодавцю було заборонено звільняти працівників у період їх тимчасової непрацездатності та під час перебування у відпустці.
Також у період дії воєнного стану не застосовуються норми ст.43 КЗпП України, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів. Тобто звільнити працівника, який не є членом профспілкового органу, можна без погодження з профспілковим органом. Підстави звільнення працівника з ініціативи роботодавця, передбачені КЗпП, не змінилися.
АЛЬТЕРНАТИВА — ПРИЗУПИНЕННЯ ДІЇ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ
Це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи. Для цього підприємство не обов’язково має бути розташоване в зоні бойових дій або фізично постраждати від збройної агресії. Трудові відносини не припиняються, тобто працівник і роботодавець продовжують такими залишатися, і після відновлення роботи підприємства людина знову зможе стати до роботи.