Якість життя людини після інсульту в більшості випадків суттєво погіршується. Наскільки швидко вона зможе подолати хворобу, залежить від ефективної та правильно наданої допомоги, догляду за хворим і харчування. Наша читачка Валентина Василівна запитує, якою має бути дієта після перенесеного інсульту. Щодо особливостей такого харчування варто проконсультуватися у свого лікаря. Але є загальні правила спеціальної дієти, яких необхідно дотримуватися. Про це й поговоримо сьогодні.
ПРОДУКТИ
У раціон слід включати овочі, фрукти, ягоди, зелень, бобові, нежирне м’ясо птиці та рибу, морепродукти, молочні продукти низької жирності, яєчний білок, сухофрукти та горіхи, цільнозернові каші, рослинну олію.
Не рекомендовані після інсульту жирні продукти (сало, жирне м’ясо, бекон), мариновані, солені, гострі, смажені, копчені страви, ковбаси, а також солодощі й алкоголь. Слід уникати насичених жирів: яєчних жовтків, вершкового масла й маргарину, морозива, пальмової та кокосової олії, майонезу. Якщо хворий страждає від печії, намагайтесь не давати страви з надлишком спецій, цитрусових, кислих продуктів, по- мідорів, кави, м’яти.
Обмежте споживання солі та солевмісних продуктів, рафінованого цукру. Їх надмірність безпосередньо пов’язана з гіпертонією, цукровим діабетом 2 типу та ожирінням, а це – ризики повторного інсульту.
НАПОЇ
Найкраще підходять вода, киселі, компоти, неміцний чай – трав’яний або зелений, свіжовіджаті соки, розбавлені водою, кисломолочні напої. Заборонено давати міцний чай, каву, какао, газовані напої та пакетовані соки.
Більшість людей щоденно потребують як мінімум 6–8 чашок рідини без кофеїну. Недостатнє її споживання призводить до зневоднення, яке має небезпечні наслідки. Його ознаками є: зменшення кількості сечі, темна, концентрована або із різким запахом сеча, часті інфекції сечових шляхів та сечового міхура, густа і в’язка слина, закрепи, запаморочення під час сидіння чи стояння, порушення орієнтації чи інші зміни психічного стану, втрата ваги на понад півтора кілограми менш ніж за тиждень, висока температура тіла, втрата еластичності шкіри (після натискання пальцем залишаються вм’ятини).
ОСОБЛИВОСТІ ГОДУВАННЯ
Одним із наслідків інсульту є втрата здатності самостійно приймати їжу через частковий або повний параліч. У своїх лекціях «Українська асоціація боротьби з інсультом» інформує хворих, рідних і піклувальників про те, як допомогти людям, що перенесли інсульт, і стосовно харчування дає наступні поради.
На ранніх етапах одужання рекомендують м’яку, перетерту в блендері їжу, яку хворому легше ковтати, аніж рідкі напої (вода, сік). Найбільш оптимальними в цей час будуть рідини, загущені до консистенції желе чи рідкого меду, їжа м’яка й однорідна консистенції пюре, перетерта або подрібнена на малі шматочки.
Коли ковтання покращиться, більшість пацієнтів можуть повернутися до звичайної їжі.
Годувати хворого треба часто й маленькими порціями. За відсутності апетиту пропонуйте з’їсти продукти з вираженим приємним ароматом, що викликають апетит, приміром, цитрусові чи запечену рибу. Тарілку привабливо сервіруйте.
КОВТАННЯ
Внаслідок інсульту можуть постраждати м’язи обличчя, язика, глотки, що часто обтяжує (дисфагія) чи унеможливлює (афагія) ковтання.
Дисфагія може бути як тимчасовим, так і постійним явищем. Оскільки в акті ковтання задіяні ті самі м’язи, що й при мовленні, то для корекції дисфагії знадобиться допомога логопеда. Ігнорування порушень ковтання може призвести до такої серйозної проблеми, як аспірація (потрапляння їжі в дихальні шляхи), асфіксія (випадки, коли хворий подавився), пневмонія, недоїдання, зневоднення.
Для полегшення ковтання під час вживання їжі рекомендують садити хворого рівно на ліжко чи стілець. Давати йому їжу маленькими шматочками, використовуючи чайну, а не столову, ложку. А він має намагатися добре пережовувати її не на уражений бік до ковтка. Після кожного ковтка треба очищати рот від їжі. Під час годування не розмовляти, не відволікатися, вимкнути радіо або телевізор. За наявності слинотечі витирати обличчя серветкою через паралізовану його частину. Після трапези треба прибрати пальцем рештки їжі, що залишилися за щокою. Щоб побачити їх, можна використовувати дзеркало. А потім неодмінно почистити зуби або прополоскати рот.
ПОСУД
Існують спеціальні пристрої, що можуть полегшити процес прийому їжі пацієнтові зі збереженою функцією однієї руки. Можна використовувати тарілки з високими краями, щоб краще утримувати їжу, з пластиковим дном для запобігання ковзання по столу, тарілки з бічними присосками, чашки-поїлки зі зручними ручками, трубочки, адаптовані виделки та ложки.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.