Одне з головних правил дитячого харчування влітку — правильний питний режим. Найкраще дати вдосталь рідини вранці. Це створить водний запас в організмі. Під час спеки треба давати дитині пити, коли вона захоче, потроху, маленькими ковточками, не поспішаючи, але часто, краще в проміжках між вживанням їжі. Ввечері, коли спека спаде, можна активніше пропонувати малечі рідину.
Якщо дитина бігає, стрибає, грається на вулиці, то щопівгодини пропонуйте їй трохи попити, бо вона втрачає вдвічі більше вологи, ніж за звичайних умов.
У спекотні літні дні звичний обсяг рідини варто збільшити на 150–250 мл. Найефективніший спосіб угамування спраги — часте пиття з розрахунку 50 мл на 1 кг ваги тобто в середньому щогодини слід пити третину склянки. Визначити, чи достатньо дитині рідини, можна за кольором її сечі: якщо вона темна, концентрована, то треба більше напувати маля.
Улітку рекомендують пити охолоджений зелений, трав’яний і фруктовий чаї без цукру, несолону мінеральну воду, а також морси та компоти. Якщо хочете дати дитині сік, то він має бути натуральним, свіжим і розбавленим водою (1:1). Солодка газована вода — для свят, а не в будень. Ортофосфорна кислота, яка входить до її складу, псує зубну емаль, «вимиває» з організму кальцій. А підсолоджувані, хімічні ароматизатори, барвники, стабілізатори часто стають причиною алергічних реакцій. І, безперечно, не можна давати дитині сиру воду з колодязя, навіть перевірену, з вашої дачної ділянки. Звісно, кип’ячена не така смачна, але це можна виправити: додайте в склянку трохи соку — лимонного або чорної смородини.
Температура рідини, яку споживає дитина, має бути 20–30 градусів. Дуже холодну чи занадто гарячу пропонувати не можна.
Щодо м’ясних продуктів — харчування дитини влітку обов’язково має включати білки тваринного походження. Потреба організму в білку для дитини до 3 років — 4 г, 3–6 років — 3–3,5 г на 1 кг ваги щодня. Частка тваринного білка — 2–2,5 г на 1 кг ваги.
Однак у спеку діти неохоче їдять м’ясні продукти, відмовляються від звичних страв, тож необхідно знайти їм заміну. Активніше малюки споживають молоко та молочні продукти, які є джерелом повноцінних білків. До них можна додати жовток яйця, твердий або домашній сир. Завдяки цьому навіть якщо дитина відмовляється їсти м’ясо, можна поповнити білкові резерви.
Підвищення добової калорійності харчування дитини можна досягнути за рахунок поліпшення харчової цінності сніданку. У нього корисно включати багату на білок страву (м’ясну, рибну, сирну, яєчну). Це також фізіологічно більш обгрунтовано, бо після нічного сну, прохолодної ранкової пори діти мають кращий апетит. Але слід пам’ятати, що в спеку м’ясні та рибні продукти швидко псуються. Тому найкраще готувати їжу лише на один раз.
Крім того, у спекотні місяці режим харчування доцільно змінити таким чином, щоб обід і полуденок помінялися місцями. В особливо спекотну полуденну пору, коли апетит у дитини різко знижується, запропонуйте їй більш легке харчування, як-от із кисломолочного напою, булочки чи хліба і фруктів. Вона легко впорається з такою їжею перед денним сном.
Відпочила та зголодніла після легкого «перекусу» дитина, прокинувшись, із задоволенням з’їсть весь обід із калорійних, багатих на білок страв.
Олена ДРУЖИНА, лікар-педіатр.