У невеликих концентраціях йод є стимулятором росту. Крім того, це природний антисептик, що має потужні антибактеріальні та протигрибкові властивості. Нестача йоду може призвести до зниження імунітету у рослин та стати причиною різноманітних захворювань, а також спричинити затримку плодоношення. Причинами дефіциту йоду може бути нестача цього елемента у грунті, відсутність підживлень. Однак діагностувати це у рослин доволі важко.
Позакореневе підживлення йодом сприяє зав’язуванню плодів, підвищує урожайність культур, іноді навіть до 30–40 відсотків. Проводити його краще шляхом обприскування із дрібнодисперсного пульверизатора під час цвітіння рослин. Доведено, що воно у період цвітіння збільшує ефект у рази порівняно з обробкою вже по ягодах.
Особливо люблять йод томати. Його розчин є профілактикою фітофторозу, борошнистої роси, бурої гнилі, кореневої гнилі огірка і сприятливо позначається на смаку плодів. Обприскувати рослини краще розчином йодистого калію (10 г на 10 л води). За його відсутності можна скористатись спиртовим йодним розчином: на 10 л води — 30–40 крапель (вносять під час цвітіння та плодоношення по 0,5 л розчину на одну рослину).
Багатьом читачам, мабуть, добре відомий такий рецепт: на 1 л води беруть півсклянки знежиреного молока та 4–5 крапель йоду. Норма витрат при обприскуванні — 10–15 л/сотку. Корисно обробляти розчином йоду і посадки капусти — 40 крапель на відро води.
Десь у літературі натрапив на інформацію про те, що досліди з передпосівним замочуванням насіння кукурудзи, вівса, жита та цукрового буряку у розчині йодистого калію (0,02-процентному) підвищували врожайність цих культур до 20 відсотків. А також про те, що кущі картоплі, оброблені в період бутонізації йодистим калієм, дають більші врожаї.
Однак і надмір цього елемента також шкідливий.
Іван КАРПУК.