Рівень умісту гемоглобіну в крові залежить від віку й статі. Так, нормою для жінок уважається показник 120—60 г/л. У чоловіків нормальний рівень коливається від 130 до 170 г/л. Рівень гемоглобіну, тобто залізовмісного білка в складі еритроцитів (червоних кров’яних тілець), що транспортують кисень до клітин, нижче норми має назву недокрів’я, або анемія.
Знижена кількість гемоглобіну може призводити до недостатнього надходження кисню до клітин, унаслідок чого розвивається кисневе голодування (гіпоксія), тож відбуватимуться порушення у тканинах і роботі всіх органів, що неодмінно позначиться на стані здоров’я, відповідно — самопочутті. Як правило, при анемії людина швидко стомлюється, відчуває загальну слабкість, поганий апетит, зниження маси тіла, блідість шкіри, ламкість нігтів і волосся, помічає напади серцебиття, гіпотонію, задишку, дратівливість, емоційну нестійкість, порушення сну, схильність до інфекційних захворювань через послаблення імунітету. Якщо є такі симптоми без видимої причини, то передусім лікарі призначають таке дослідження, як загальний лабораторний аналіз крові, в тому числі для визначення рівня гемоглобіну.
Анемія може розвиватися внаслідок крововтрати (травма, операція, кровотеча), порушень у кровотворній системі та через дефіцит такого мікроелемента, як залізо. Залізодефіцитна анемія зустрічається найчастіше. Проте диференційний діагноз проводять із анемією при хронічних запальних процесах і онкологічних захворюваннях. Основним у її лікуванні є призначення препаратів заліза та прискорювача (каталізатора) його засвоєння — аскорбінової кислоти (вітаміну С). У разі поганої переносності (головний біль, нудота, біль у животі, закріп) дозу препаратів зменшують. Натомість збільшують тривалість лікування. Побічні ефекти менш виражені при вживанні ліків під час приймання їжі. Зазвичай препарати заліза приймають кілька місяців — аж до нормалізації показників крові.
Спричинити недокрів’я можуть також зовнішня (екзогенна) інтоксикація, зокрема отруєння свинцем, а також дефіцит вітаміна В12 і фолієвої кислоти, наприклад, при хронічному алкоголізмі.
У раціоні варто обмежити споживання жирів, свіжого молока, пшеничних виробів. На залізо і його солі багаті картопля, гарбуз, бруква, зелена цибуля, часник, салат, кріп, петрушка, селера, аґрус, виноград, родзинки, плоди чорних смородини й горобини, яблука, цитрусові, настій шипшини, суниця, малина, полуниця, чорниця (ягоди і сушене листя), гречана крупа, м’ясо темних сортів (яловичина, баранина). Слід збільшити їх споживання.
Можна також пройти курс сокотерапії — щоденно впродовж двох тижнів пити по склянці суміші соків із яблук, редьки, буряка, моркви.
Сергій БІЛОУС, лікар-гематолог.