«Вам штори з ламбрекенами, підхватами, люверсами?» — цікавиться продавець відділу тканин. Обличчя покупця витягується. «А може, хочете «рукав єпископа», чи простіший варіант — «маєчку»? — насолоджується ситуацією продавець, помітивши здивування співрозмовника. «Чий рукав? Яку ще маєчку? На вікно?» — вже сердиться покупець. Ця ситуація не така вже й комічна. Адже великий асортимент штор породив і відповідну термінологію, в якій легко заплутатись.
Почнемо з найпростішого
Штора — це віконна завіса, що переміщується вбік або піднімається вгору. Прямі класичні штори прикрасять будь-яке вікно, часто поєднуються з тюлем. Прямі штори часто доповнюють такими декоративними елементами, як оборки, підхвати, кисті тощо. Гардина — м’яка завіса з тонкої прозорої тканини (органзи, тюлю чи інших), що повністю або частково закриває вікно. Гардини зазвичай шиють із таким розрахунком, щоб їхня ширина у 1,5–2 рази перевищувала ширину карниза, тоді вони утворюватимуть красиві складки. Портьєра — важка щільна завіса для декорування дверного або віконного отвору. Найчастіше портьєри бувають з оксамиту, жакарду, гобелену, а також із легких тканин — бавовни, віскози, шовку.
Штори можуть доповнювати різні елементи
Ламбрекен — це коротке горизонтальне оздоблення у вигляді м’якого драпірування або жорстких елементів над шторами, що надає вікну декоративної завершеності. До речі, спочатку ламбрекени призначалися для того, щоб приховати непривабливий карниз. Нижній край часто декорують бахромою чи канвою. Ламбрекен візуально зменшує висоту стелі, а тому підійде не для кожного вікна. Бандо — ламбрекен на жорсткій основі. Перекиди — полотнища тканини, перекинуті через карниз, що складками звисають по боках. Підхват — деталь, що «підхоплює» штори. Карниз — конструкція, до якої кріплять усі елементи штори.
Австрійські, французькі чи римські?
Австрійські штори при підніманні утворюють красиві хвилеподібні складки. Опущені висять прямо, залишаючи кілька м’яких складок уздовж нижнього краю. Зазвичай їх виготовляють із легких, еластичних тканин, що добре драпіруються і не мнуться.
Французькі схожі на австрійські, але складки утворюють вузькі вертикальні фестони по всій довжині. Додають приміщенню урочистості, пишності, їх часто використовують у театрах, музеях, актових залах, ресторанах. А в приватних домівках пасуватимуть далеко не скрізь. Шиють їх зазвичай з м’яких, прозорих, еластичних легких тканин білого чи кремового кольору.
Римські — різновид рівних штор, строгі та елегантні. Кріплять їх на спеціальний карниз, піднімають й опускають за допомогою шнурів. При підйомі завдяки жорстким вставкам утворюють горизонтальні складки. Такі штори часто виручають там, де застосувати традиційні портьєри важко. Роблять їх за розміром вікна, в яке вони неначе вставлені.
Англійські — різновид римських штор, але потребують більше тканини. Це конструкції з глибокими байтовими складками.
Італійські повністю не розсуваються, а стягуються шнурами. Такі штори чудово доповнять високі красиві вікна. Драпірують їх м’якими складками з допомогою шнурів, протягнутих по діагоналі. Дизайнери часто прикрашають їх кистями, бантами, іншими елементами. Часто ними оздоблюють не лише віконні, а й дверні отвори.
Для штори «кафе» карниз кріплять не у верхній частині вікна, а посередині. Часто їх використовують на кухнях, верандах.
Японські штори більше схожі на ширми. Панелі виготовляють з легкої тканини, натягують на жорстку консфукцію, і вони пересуваються вздовж вікна за допомогою механізму.
«Рукав єпископа» — дорогий варіант довгих штор, перев’язаних у кількох місцях із напуском, надаючи конструкції форми багатоярусного ліхтарика.
Кріпити до карнизу можна по-різному
Наприклад, на петлях. Вони можуть бути як короткі, так і довгі. Оригінальний вигляд мають штори на зав’язках, однак після прання треба потрудитись, щоб їх повісити.
Крім того, штори кріплять на люверсах. Це металеві або пластикові кільця, які одягають на трубчастий карниз. Прикріплюють люверси по верхньому краю штори, на тканину, і при розсуванні полотна утворюються красиві складки. Також штори можуть бути на кулісці. Їх надягають на карниз, а не кріплять до нього. Маєчка — це коли по верхньому краю штори тканину вирізують таким чином, що формується «маєчка».
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.