На всіх прилавках з’явився кавун. У спекотні дні він знаходиться в списку найбільш популярних літніх ягід і десертів. Відмінно освіжає і втамовує спрагу. Купуйте кавуни зараз, коли вони дозрівають природним шляхом і не містять нітратів.
ЯК ВИБРАТИ?
Кавун звичайного сорту не повинен важити більше 10 кг — швидше за все, нітратів в ньому набагато більше, ніж корисних речовин, а також менше 6 кг — занадто маленький розмір може свідчити про недозрілість ягоди.
Великі помаранчеві або жовті плями, м’яка кірка, глухий звук при постукуванні, пересушені плодоніжки або хвостик кавуна, або повна їх відсутність — все це означає тільки одне — плід не дозрів або продавці вміло приховують недоліки неякісного продукту.
КОРИСТЬ
У 100 г кавуна — 40 ккал. Містить майже 80 відсотків води і багато пектинів, які виводять токсини з організму. Також у своєму складі має цитрулін, який виводить надлишок молочної кислоти, що накопичується в м’язах під час занять спортом, тож крепатури не буде. У ньому багато антиоксиданту лікопіну. Цей каротиноїдний пігмент знижує рівень «поганого» холестерину, стимулює виробництво колагену і запобігає пошкодженню шкіри УФ-променями. А вітаміни С і Р, залізо, калій, магній покращують метаболізм. До слова, на останній мікроелемент ця ягода багата найбільше: всього в 100 г кавуна міститься близько 60 відсотків добової норми магнію.
ПРОТИПОКАЗАННЯ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ
Денний максимум — 1–1,5 кг кавуна і то, можливо, раз на тиждень. Бо наїдатися ним надміру — це велике навантаження на нирки. Рекомендована норма для дорослої людини становить 200–300 г фруктів та ягід на день. Не їжте кавун до зеленої кірки: там найбільше накопичується нітратів.
Кавун має сечо- та жовчогінний ефект, запобігає утворенню каменів у нирках та жовчному міхурі.
Ягоду не можна їсти при діареї, коліті, загостренні хвороб органів травлення, при каменях у нирках, захворюваннях передміхурової залози.
Педіатри рекомендують вводити кавун у харчування дітей з 1 року, але не більше, ніж 120 г на день.
Обов’язково включайте кавуни в своє меню правильного харчування.
Світлана ФУС, лікар-дієтолог.