Як почався новий навчальний рік у закладах освіти в умовах от уже майже півроку тому запровадженого карантину?
НА ВХОДІ — МАСКИ ТА ВИМІРЮВАННЯ ТЕМПЕРАТУРИ
Відвідувати учням можна школи, розташовані у «жовтій» і «зеленій» зонах. У «помаранчевій» — змішана форма навчання (очне та дистанційне). Але у цій зоні заборонені групи здобувачів освіти понад 20 осіб, за винятком закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти.
- Допуск персоналу освітнього закладу до роботи — лише після вимірювання температури на вході й за наявності маски, респіратора або захисного щитка. При виявленні температури понад 37,2 градусів або ознак гострого респіраторного захворювання співробітник не допускається до закладу.
- Одна маска — на 3 години використання. При зміні засобів індивідуального захисту, знявши старий і ще не одягнувши новий, працівник має ретельно вимити руки з милом чи обробити антисептиком.
- Вхід до закладу освіти учням 5–11 класів — лише в масці або респіраторі, для учнів початкової освіти це не обов’язково. Перед початком уроків — опитування всіх дітей щодо їх самопочуття і наявності симптомів респіраторного захворювання.
- Під час занять школярам маски й респіратори можна не використовувати, учителям — у «жовтій» і «зеленій» зоні дозволено вести уроки без маски, дотримуючись безпечної соціальної дистанції, в «помаранчевій» — рекомендовано бути в прозорому захисному щитку. Безпосередній фізичний контакт учителів із учнями — мінімізувати. Під час перерви: використання маски учнями 5–11 класів і вчителями. Усім учасникам освітнього процесу рекомендовано мити руки після кожного уроку.
- Спілкування педагогів із батьками — переважно дистанційно, за допомогою доступних засобів зв’язку.
- Дітям із хронічними легеневими захворюваннями, розладами імунної системи, цукровим діабетом рекомендоване переведення на навчання екстерном або дистанційно.
- Забезпечення засновниками шкіл дезінфікуючими та мийними розчинами, засобами індвідуального захисту персоналу із розрахунку: 1 маска на 3 години. Дозатори й антисептики — на вході в заклад. Обладнані місця для збору використаних масок і рукавичок в окремі контейнери з кришками. У санвузлах — рідке мило, сухі одноразові серветки, паперові рушники/електросушарки для рук. Розміщені плакати і банери, присвячені темі респіраторної гігієни й етикету кашлю. Заклади освіти обладнані приміщеннями для ізоляції хворих, медпункти — безконтактними термометрами, засобами індивідуального захисту, дезінфекторами тощо. Провітрювання класних кімнат — упродовж понад 10 хвилин після кожного уроку. Очищення і дезінфекція поверхней (столи, місця для сидіння, перила, дверні ручки) після закінчення занять.
Заборонено: вхід із температурою понад 37,2 градуси чи ознаками ГРЗ; вхід до освітнього закладу батькам/супроводжуючим особам, окрім супроводу осіб з особливими потребами; без масок.
ДО ШКОЛИ ПІШЛИ НЕ ВСІ
Продовжать навчання дистанційно у закладах, що потрапили до «червоної» зони:
— м. Дубно, м. Острог, Костопільський, Радивилівський райони Рівненщини;
— м. Самбір Львівської області;
— м. Івано-Франківськ, м. Коломия, м. Калуш, Городенківський, Косівський, Тисменицький райони Івано-Франківської області;
— м. Біляївка, м. Ізмаїл Одеської області;
— м. Бережани, м. Чортків, Бережанський район Тернопільщини;
— м. Чернівці, Вижницький, Глибоцький, Заставнівський, Кіцманський, Новоселицький райони Чернівецької області.
Виняток — дитсадки, які в «червоній» зоні не працюватимуть. Рішення щодо подальшого послаблення рівня небезпеки може бути прийняте не раніше ніж через 14 днів.
УРОКИ НА СВІЖОМУ ПОВІТРІ
Терміни початку й завершення семестрів, строки канікул можуть переносити з урахуванням епідемічної ситуації. Встановлюватимуть гнучкий графік початку і закінчення занять, перерв.
Зменшать пересування учнів між кабінетами й аудиторіями, закріплять за классами/групами окремі навчальні кабінети/аудиторії.
Модульний підхід при вивченні дисциплін.
За допомогою розмітки на підлозі організовують рух коридорами різних вікових категорій учнів і окремі зони переміщення для них. Збільшать відстані між партами/столами.
Допуск до приміщення навчального закладу — за графіком, із використанням усіх наявних входів.
За сприятливих погодних умов — практика занять просто неба. Масові заходи в закритих приміщеннях — обмежені, крім необхідних для функціонування.
Робота груп подовженого дня дозволена з урахуванням тимчасових рекомендацій головного державного санітарного лікаря.
А ХАРЧУВАННЯ БУДЕ?
Так, але заборонені самообслуговування, харчування за принципом «шведського столу», робота питних фонтанчиків, використання багаторазових рушників.
Харчування за графіком, який дозволить дотримуватися безпечних дистанцій. На вході — дезінфектори з розчином для обробки рук.
Готові страви та столові прибори — в індивідуальній упаковці. За неможливості забезпечити дітей гарячим харчуванням — роздача попередньо фасованої харчової продукції.
Відстань між столами — від 1,5 м, за одним — не більше 4 осіб.
Працівники харчоблоку — в захисних масках і одноразових рукавичках, а ті, які видають їжу або здійснюють розрахунок, — додатково в захисних окулярах чи щитку.
Регулярне прибирання приміщень. Щоденний контроль медпрацівника за санітарно-протиепідемічним режимом харчоблоку.
ЯК ПРАЦЮВАТИМЕ ШКІЛЬНИЙ ТРАНСПОРТ
Вхід до салону — в масці/респіраторі. Кількість пасажирів — у межах кількості місць для сидіння.
Наприкінці робочої зміни — дезінфекція салону. Перевізник має перед початком робочого дня перевіряти температуру у водіїв і не допускати до роботи осіб з ознаками ГРЗ і температурою понад 37,2 градуси, а також забезпечити їх масками/респіраторами (одна маска на 3 години роботи) та антисептиками для рук.
ЧИ ПОТРІБНІ МАСКИ В САДОЧКАХ
Батьки й вихователі мають бути в масках; діти — ні. Приймати та віддавати дітей батькам — лише за межами будівлі: вихователі зобов’язані забирати дітей біля входу.
Перед входом слід обробити руки антисептиком. Не дозволяється перебування в приміщенні у вуличному взутті.
Максимальна дистанція в групі та під час харчування. Запровадження графіку прогулянок і занять, щоб зменшити контакт дітей із різних груп. Пріоритет — заняттям на свіжому повітрі. Обмеження занять і вправ, які передбачають фізичний контакт між дітьми. Усі протиепідемічні заходи з ними — в ігровій формі.
Провітрювання приміщень перед відкриттям і почергово протягом дня — впродовж не менш як 15 хвилин. Дезинфекція поверхонь — принаймні що дві години й одразу по завершенні занять. Вологе прибирання — двічі на день. Працівники мають мити руки або обробляти їх антисептиком принаймні що дві години і нагадувати про це дітям.
Вимірювання температури що чотири години. При підвищенні понад 37,2 градуси — ізолювати дитину, повідомити медпрацівника і батьків.
Заборонено
Використання багаторазових рушників із тканини, м’яких іграшок, килимів з довгим ворсом.
Не можна проводити масові заходи за участі дітей більш ніж із одної групи та батьківські збори.
ЗАКЛАДИ ПРОФТЕХОСВІТИ
При перебуванні освітнього закладу в «зеленій» і «жовтій» зоні — дотримання дистанції 1–1,5 м та обов’язкові маски за межами навчальних приміщень. У «жовтій» — рекомендована змішана форма навчання: очне та дистанційне. У «помаранчевій» — відвідування закладу групами не більш як 20 осіб; рекомендоване змішане або дистанційне навчання. У «червоній» зоні відвідування закладів заборонено, навчання — лише дистанційне.
Поділ груп організаторами навчального процесу (відповідно до навантаження педагогів) на підгрупи для теоретичних занять (при цьому одна з підгруп може слухати урок онлайн) та гнучкий графік освітнього процесу. При перенесенні регіону до «червоної» зони — заміна практики теорією. Для зв’язку з учнями, які не мають Інтернету, — телефон, листування поштою, очні консультації та оцінювання (у період адаптивного карантину).
ЩО У ВИШАХ
Застосування маскового режиму, температурного скринінгу, соціального дистанціювання, систематичне миття рук із милом або їх оброблення
антисептичними засобами, посилена санітарна обробка приміщень і поверхонь.
Наявність у гуртожитках (студмістечках) ізоляторів для розміщення хворих, які не потребують госпіталізації, та контактних осіб і осіб, що мають перебувати на самоізоляції.
Студентам–медикам — мінімум занять у лікарнях.
ПРОЖИВАННЯ В ГУРТОЖИТКАХ
У гуртожитках для проживання учнів — щоденний температурний скринінг працівників та мешканців гуртожитку. Нанесення тимчасового маркування з дистанцією у 1,5 метра у приміщеннях загального користування. Перебування у них — виключно в масках або респіраторах. Організація вологого прибирання місць скупчення проживаючих. Дотримання санітарних вимог і уникнення контакту з особами, які мають ознаки ГРВІ. Встановлення на робочому місці чергового гуртожитку захисного екрану, а в разі неможливості — використання захисних щитків або окулярів.
ЯКЩО У ДИТИНИ ВИЯВЛЯТЬ ВІРУС — ВЕСЬ КЛАС ЧИ ГРУПА ЙДЕ НА САМОІЗОЛЯЦІЮ
Учень або студент, у якого під час навчання виявили ознаки захворювання, має одягнути маску. Його ізолюють до окремого приміщення. Після цього інформують батьків і приймають узгоджене рішення про транспортування дитини в медичний заклад. Приміщення, де перебував хворий, треба ретельно провітрити та продезінфікувати.
До отримання результатів лабораторних досліджень клас/група в повному складі переходить на самоизоляцию. Таке рішення приймає епідеміолог на основі епідеміологічного дослідження.
Якщо тест не підтверджує COVID-19, діти повертаються на навчання. Якщо тест підтверджує COVID-19, діти на 2 тижні переходять на дистанційне навчання.
За матеріалами сайтів МОНУ та МОЗУ підготувала Ольга ГОЙДЕНКО.