За висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я смертність на планеті зростає передусім через зловживання алкогольними напоями і поводженням унаслідок сп’яніння. Так, кожна двадцята смерть спричинена керуванням транспортним засобом у нетверезому стані або захворюваннями, пов’язаними з алкоголізмом. Серйозні розлади внаслідок споживання алкоголю офіційно діагностовано у 237 млн. чоловіків і 46 млн. жінок. Три чверті загиблих – чоловіки.
Міжнародна фірма з маркетингу та аналізу даних YouGov зі штаб-квартирою у Великій Британії опитала 6 тис. осіб для з’ясування, навіщо люди споживають алкоголь. З’ясувалося, що 58% до нього вдаються, щоб подолати стрес, 47% – для поліпшення настрою, а 38% випивають, щоб забути проблеми.
Професор Річард Інмен з Університету Лусіади (Португалія) на підставі власних соціологічних досліджень дійшов висновку, що ставлення людей до спиртного безпосередньо залежить від типу національної ментальності, культури. Причому найбільше випивають у Європі. Лідирують Білорусь (17,5 л на рік на одну людину), Литва (12,65 л), Чехія (12,43 л), Хорватія (12,18 л), Австрія (12,04 л), Португалія (11,92 л), Франція (11,8 л), Ірландія (11,72 л), Естонія (11,61 л), Угорщина (11,51 л). В Україні – близько 9 л. І це загрозливі цифри, адже до уваги брали все населення, включно з дітьми, старшими людьми, непитущими і тими, хто «споживає», як мовиться, мало і лише на свята.
За статистикою ВООЗ, понад 20% українців споживають алкоголь у кількості, що значно перевищує річну норму, якою наркологи вважають 2 л. Діагностованих алкоголіків у нашій країні, за різними джерелами, – понад мільйон.
На думку фахівців Університету Пенсільванії (США), у людства за принципом природного відбору розвивається непереносимість алкоголю. Це показав аналіз геномів понад 2,5 осіб із Південно-Східної Азії, де людей з відторгненням алкоголю найбільше. Але, на жаль, цей процес дуже повільний.
Юрій ТОКАРЄВ.