Серед основних причин підвищення цін економічні експерти називають війну, труднощі з логістикою, високу вартість паливно-мастильних матеріалів, а також курс гривні до долара.
СВИНИНИ МЕНШАЄ — ВАРТІСТЬ ПІДВИЩУЄТЬСЯ
Так, ціни на свинину стрімко пішли вгору через великий попит на тлі зниження пропозиції, адже її виробництво постійно скорочується. Якщо в липні середня вартість свинячого м’яса коливалась у межах 140—150 грн за кг, то зараз становить 180—200 грн.
Основна причина: значна кількість поголів’я та переробних підприємств розташовані на тимчасово окупованих територіях. Звичайно, на здорожчання м’яса також вплинули і вартість пального, інфляційні процеси, зміна логістичних шляхів. Із настанням холодів також зростуть витрати на опалення, що теж призведе до збільшення цінника. Щоб стабілізувати ситуацію, наразі багато свинини завозять із-за кордону. Тому найближчим часом коливання ціни планується в межах приблизно 3 відсотків. Хоча в умовах війни будь-які прогнози давати складно.
Тим часом, яловичина навіть дещо подешевшала — до 250 грн, хоча ціни на неї традиційно були високими. Це пов’язано з тим, що попит українців на неї невисокий, країна переважно експортувала її на Схід — у Казахстан, Грузію тощо. З початком повномасштабної війни це стало неможливим, і лише зараз об’єми експорту поступово зростають.
ЯЙЦЯ СТАНУТЬ ЕЛІТНИМИ
Середня вартість продукту останніми днями вже складає 56 грн за десяток, що на 30 грн більше, ніж місяць тому. І це ще не остаточне подорожчання. Так, буденний продукт харчування, який могли дозволити собі всі українці, може перетворитися на елітний — лише для людей з високими доходами. Але експерти запевняють, що зростання ціни є очікуваним і прогнозованим, оскільки завжди відбувається з настанням осінньо-зимового періоду. На ціну, звісно, вплинуло й те, що значна кількість господарств зруйнована або опинилася в окупації. Що теж призвело до зменшення пропозиції, а відтак — і зростання ціни. Тому здешевлення яєць можна очікувати лише з настанням весни.
ТЕПЛИЧНІ ОВОЧІ ЗРОСЛИ В ЦІНІ ВДВІЧІ
Осінні холоди цього року прийшли неочікувано швидко, тому виробники змушені переходити на вирощування тепличних овочів. Але теплиці потрібно обігрівати, тому ціни стрімко зростають, уже чи не вдвічі, причому не лише в Україні, а й у Європі.
На імпорт дешевих овочів розраховувати не варто, адже і європейські країни скорочують їх виробництво. На фоні зменшення вирощування тепличних овочів і здорожчання собівартості ціна на них зросла вдвічі. Так, кілограм тепличних огірків можна придбати за ціною від 80 грн, а помідорів — від 100 грн.
Останнім часом суттєво зросла ціна і на цибулю — від 40 грн за кг, що експерти пояснюють, зокрема, суттєвим скороченням її пропозиції на ринку. Також більшу частину цибулі хорошої якості закладають на зберігання, нині продаючи невеликими партіями.
В умовах війни давати будь-які прогнози складно. Але експерти зауважують, що стримати ціни можуть успіхи військових ЗСУ та фінансова допомога Заходу.
Підготувала Олена КОСТЮЧЕНКО.