Давня мудрість застерігає, мовляв, у всьому треба знати міру. Зокрема серед медиків і пересічних людей поширене твердження, яке охоче тиражують ЗМІ: щоденно слід випивати не менше 1,5-2 л чистої води. Теплої ж пори року ця кількість зазвичай збільшується, адже за високих температур повітря посилюється потовиділення, тому стається втрата рідини в організмі, яку належить поповнювати.
Про цю необхідність сигналізує спрага. Отже, споживання напоїв зростає, хоча задля втамування спраги доцільно пити не газовані, тим більше солодкі, а чисту воду. І то в міру. Тим більше її перевищення загрожує прихованою, непомітною за симптоматикою небезпекою – гіпергідратацією, тобто надмірним умістом води в організмі.
За висновками дослідників Університету Макгілла (Канада), надмірне споживання рідини у свою чергу може призвести до вимивання натрію – гіпонатріємії. Вміст у крові іонів цього елемента падає нижче 135 ммоль/л за норми 136 – 142. Такий біохімічний дисбаланс може спричинити нудоту, блювоту, головний біль, загальне нездужання, запаморочення. У критичних станах гіпонатріємії можуть виникати плутанина думок, заціпеніння, набряк мозку, кома. Втім, більшість випадків гіпонатріємії зумовлені підвищеною активністю так званого антидіуретичного гормону (АДГ), що регулює баланс води в організмі. І це залежить не від кількості споживання рідини, а пов’язано з особливостями ендокринної системи, можливо, її патологією, що можна виявити лише за допомогою медичного обстеження.
Юрій ТОКАРЄВ.