В умовах карантину перед нами постають нові виклики і, живучи в техногенному світі, знаходимо нові рішення. А що ж в умовах локдауну пропонує церква? Чи може перегляд літургії по телевізору замінити живу присутність у храмі? Саме про це на прохання читачів ми запитали зокрема в священника Української греко-католицької церкви Ігнатія ВОЛОВЕНКА.
Перегляд літургії по телевізору чи в Інтернеті не замінює живої присутності в церкві, адже церква тримається на Таїнствах, а в них немає можливості взяти участь дистанційно, підкреслює він, проте карантин є вимушеним і тимчасовим, тож до нього слід ставитися як до випробування. Хоч би як, але перегляд літургії онлайн у ці тяжкі часи все одно підтримує та наближає до Бога. Він ще не має канонічного врегулювання, адже це дещо абсолютно нове для церкви, проте, якщо літургію дивиться віруюча людина, то має поводитися побожно і благочестиво. Мусить бути усвідомлення важливості події, і якщо воно є, то людина майже присутня в храмі.
Щодо того, чи варто тоді вдома вголос співати, запалювати свічки під час онлайн-трансляції, так, як це ми зазвичай робимо, перебуваючи в церкві. Це не є необхідністю, але за бажання людина може так робити. Безумовно, було б чудово, аби під час онлайн-богослужіння вона відкрила молитовник і слідкувала за перебігом літургії. І також у момент читання Євангелія під час літургії краще вставати, як ми це завжди робимо, перебуваючи в церкві.
Чи є різниця, коли дивимося богослужіння онлайн або в запису? Так, є, переконаний священник. В умовах локдауну не маємо можливості всією громадою збиратися в одному місці, але можемо збиратися в один час і бути разом, хоча й на відстані. Й перегляд богослужіння по телевізору чи в Інтернеті має відрізнятися від перегляду інших трансляцій, перш за все, усвідомленням, що це – трансляція Божественної літургії.
А поза тим, саме в умовах карантину маємо можливість відчути, наскільки важливою є сімейна церква, і ще більше любити й цінувати кожного.
Підготувала Марина ЧОРНА, релігієзнавець.