Себорейний дерматит — це хронічна хвороба шкіри, яка час від часу повертатиметься. Причина до кінця не зрозуміла, але це є саме хворобою шкіри, а не алергія чи проблема з внутрішніми органами.
Мета в лікуванні — не вилікувати хворобу, а полегшити її симптоми. Важливий тривалий догляд за шкірою та профілактичне лікування, щоб зменшити частоту загострень. По-суті, ліки діють лише тоді, коли ви ними користуєтесь, тому лікування завжди тривале. Воно є інтенсивнішим при загостренні та слабкішим у період ремісії. Тому дерматологи — найкращі помічники для людей із себорейним дерматитом, адже саме вони тривало ведуть такі випадки. Немає сенсу звертатись до алергологів, ендокринологів, гастроентерологів, здавати аналізи та «шукати причину». Причина — в періодичному запаленні шкіри, на жаль, медицина поки не може кардинально на це впливати.
Якщо у вас є легкі прояви — лише лущення та лупа, зазвичай починають із протигрибкових засобів — шампуні, креми, лосьйони, розчини на основі Кетоконазолу, Циклопіроксу, Піритіону цинку та Сульфіту селену. Адже в механізмі утворення дерматиту відіграють роль дріжджоподібні грибки, які в нормі є на шкірі. При дерматиті вони починають їй пошкоджувати. Для обличчя обираємо крем саме з цими складниками.
Шампуню наносимо 5–10 мл на всю голову, вуха та обличчя, милимо 5 хв., двічі. Зазвичай достатньо 2–4 тижнів, щоб усі ці прояви минули. Якщо все добре, застосовуємо шампунь профілактично 1–2 рази на тиждень дуже тривало. Інколи до шампунів від лупи виникає нечутливість і вони перестають допомагати — не проблема, міняємо їх на іншу формулу.
Шампуні від лупи можна чергувати зі своїми звичайними, і користуватись кондиціонерами/масками.
Якщо дерматит виражений і є свербіж та почервоніння шкіри, лікар застосовує ще протизапальні ліки — короткий курс легкого стероїдного препарату. Для шкіри голови вони є у вигляді спрею, розчину, лосьйону та емульсії. Вони рідкі та не роблять волосся жирним. За схемою лікування треба звернутися до фахівця.
Ці ліки не можна тривало наносити на обличчя, а тим паче періодично підмащувати там дерматит на власний розсуд, бо швидко виникає звикання, й побічні дії, до речі, гірші за сам дерматит.
Якщо короткий курс лікування дав добрий результат, переходимо на профілактичний протигрибковий шампунь тривало.
Але бувають випадки, коли тільки-но закінчили лікування, відразу знову зʼявляється висип. У такому разі лікар застосовує проактивну схему, коли цей стероїдний лосьйон наносять тривало, двічі на тиждень, на місця, де спалахує дерматит. Ми не чекаємо його загострення, а діємо на випередження. Лікування контролює лікар, самостійно таке робити не можна.
Для обличчя стероїдні ліки мають обмеження, тому обираємо НЕ гормональні протизапальні креми та мазі. Так само — короткий курс 7–14 днів. Коли ж висип часто повертається, діємо на випередження, тривало.
А ЯКЩО ВСІ ЦІ ШАМПУНІ ТА КРЕМИ НЕ ДОПОМАГАЮТЬ?
У складних випадках лікарі застосовують внутрішні протигрибкові ліки, тривалий курс малих доз внутрішніх ретиноїдів, вузькосмугову фототерапію. Сильне лікування не означає, що нарешті хвороба відступить. Воно просто потужніше справляється з висипом, але механізм дії той самий.
ЩО МОЖЕ ДОДАТКОВО СПРОВОКУВАТИ ХВОРОБУ
Такими факторами можуть бути занадто агресивна косметика, сонце, стрес, гормональні коливання, зміна клімату, гаряча їжа та прянощі, алкоголь, порушення імунітету (ВІЛ). Пам’ятайте про це.
Катерина БАКІКО, лікар-дерматолог.