Кропива – невибагливий і незнищенний бур’ян, постійний і надокучливий житель наших дачних і присадибних ділянок, який боляче жалиться, але неймовірно корисний. Будемо використовувати її природний потенціал із користю.
На листі кропиви є пекучі волосинки, які нагадують медичну ампулу, наповнену мурашиною кислотою і гістаміном – речовиною, яка розширює судини. Коли вони встромлюються в шкіру й розкриваються, відбувається алергічна реакція, набряк, печіння, свербіння, почервоніння.
У молодої кропиви ще не накопичилося достатньо гістаміну. Тому, коли вона жалить, відбувається виділення адреналіну, гормону стресу, який не дозволяє розвинутися масованій реакції, і людина не відчуває сильної печії.
Кропива – чемпіон за вмістом вітаміну К, який відповідає за згортання крові та сприяє загоєнню ран, він необхідний і для правильного формування кісток. Багато в пекучій рослині й вітаміну А, який бере безпо-
середню участь у зорі людини, зміцнює сітківку ока, а також у створенні еластичних сполучних тканин на- шого організму, в тому числі і шкіри.
Багата і на вітамін С, найпотужніший антиоксидант, який також бере участь у створенні кола- генових волокон.
Крім того, рослина може спричинити сильний сечогінний ефект, тому застосовується при лікуванні захворювань сечостатевої сфери та інших хворобливих станів, що вимагають активного виведення рідини з організму. Кропива – багате джерело грубих волокон.
У народній медицині її застосовують проти випадіння, для зміцнення і стимуляції росту волосся. Для цього по 1 ст.л. свіжої зелені або 1 ч.л. сушеного листя кропиви, кореня лопуха (реп’яху), розмарину, листя шавлії заливають 2 склянками окропу й настоюють до охолодження, проціджують. А потім після миття ополіскують голову.
Смак у молодої кропиви трав’янистий, не надто виражений. Лише мурашина кислота обумовлює легку кислинку. З молодою готують зелений борщ, нею замінюють щавель, якщо він протипоказаний при хворобах шлунково-кишкового тракту. Додають до салатів із редиски і зеленої цибулі, попередньо обдавши окропом, а потім заправляють лимоном і оливковою олією.
Але є й протипоказання. Не рекомендується вживати кропиву при варикозі, тромбофлебіті атеросклерозі, особливо тим, хто приймає антико агулянти – препарати проти згортання крові, що перешкоджають утворенню тромбів. Це зазвичай люди з механічними клапанами або порушеннями ритму серця. Категорично протипоказана вона і вагітним жінкам.
Для лікування листя молодої кропиви заготовляють у травні–червні. Збирають на зростаючий Місяць, коли рослина має особливу силу. Зрізані гілки пров’ялюють протягом декількох годин, потім листя обривають і сушать.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.