Приносити потомство кролі можуть протягом усього року. Статева зрілість у них настає в 3-місячному віці, але починати злучати можна 5–6-місячних самочок і 6–7 — самців, коли їх організм достатньо зміцніє. Та й то лише за умови, що вже добре розвинуті і здорові. Чим кролі більші, тим пізніше їх парують. Так, крупних кролиць порід чорно-бурий, сірий велетень, радянська шиншила вперше парують у віці 5–6 місяців, а середніх (віденський голубий, сріблястий, новозеландська біла, каліфорнійський) — у 4–5. Перетримувати тварин небажано, адже починають набирати вагу.
Із племінною метою кролів використовують не більше 3-х років. Краще брати для цього вуханів 1, 2, максимум 3 окролу. Самця обирають найкрупнішого, народженого не від родичів, із домінантними ознаками породи. Звертають увагу також на хутро, статуру, активність.
Дорослий самець може обслуговувати 8–16, а молодий — 6–8 самок. Але такі «марафони» небажані. Найчастіше достатньо підсаджувати до нього одну самицю вранці, і ще одну — ввечері. У спеку чи під час сильного холоду статева активність кролів знижується.
Жива вага самців і самок має бути 4–4,5 кг. Самки з меншою вгодованістю приносять слабких кроленят. А такі, що зажиріли, можуть втратити здатність до відтворення потомства. За 2 тижні до спарювання у раціон самців додають варену картоплю, запарену вівсом. В меню самки збільшують порцію комбікормів при звичній дачі грубого корму (сіна, гілок), дуже корисна в цей час пророщена пшениця. Перед спарюванням самок оглядають, із відхиленнями вибраковують. Хороша плодючість самок — 8–10 кроленят. Важливо! Досвідченому самцю підсаджують молоду кролицю, молодому –- досвідчену.
Самки у стані охоти стають неспокійними, погано їдять, розкидають корм, збирають підстилку, можуть вищипувати пух на грудях, гризуть стінки клітки, лягають на живіт, часто мочаться, від погладжування підіймають зад. Зовнішні статеві органи червоніють і набрякають. Триває охота близько 5 днів, а потім йде на спад. Нова статева охота розпочинається через 8–9 днів, але часом — через 15–20. Після окролу самка готова до спарювання вже наступної доби, однак треба дати їй час вигодувати молодняк. Крім того, тварині потрібно відпочити та набратись сил. Тому краще зачекати після окролу 60–70 днів.
Спарюють кролів у клітці самця. У чужій він нервуватиме, що негативно позначиться на спарюванні. Щоб запобігти травмуванню, з клітки перед паруванням прибирають годівницю і напувалку.
Закінчення покриття визначають за поведінкою самця. Він падає набік з легким бурчанням або пищанням. Покриту самку переносять у її клітку і одразу дають корм — так вона швидше заспокоїться. Приблизно через 5–6 днів роблять контрольне парування, підсаджуючи самицю до того ж самця. Якщо кролиця поводиться агресивно і не підпускає його до себе, можна вважати, що вона запліднена. А якщо в охоті, відразу його підпустить.
Через 13–15 днів після парування обережним помацуванням проводять ранню діагностику вагітності. Плід у цей час набуває розміру лісового горіха. При необережному помацуванні можливий викидень, то ж діють дуже акуратно. Кролицю садять на рівну поверхню, розвернувши головою до себе. Її тримають однією рукою за холку, а іншою акуратно обмацують живіт.
Якщо кролиця двічі не завагітніла, її слід замінити. Вибраковують також самок, які виносили менше 4-х малюків у кількох окролах поспіль, і таких, що поїдають своїх дітей.
Самців, які не змогли запліднити самку у кожному третьому випадку, також вибраковують.
Сукрільність триває 28–35 днів. Іноді буває, що самка не підпускає до себе кроля. В такому разі рекомендується на певний час розсадити тварин, а потім повторити спробу. Невдалим періодом для спарювання вважається линяння.
Валентина ОМЕЛЯНЧУК.