Кімнатний мандарин добре витримує посуху. Може скинути листя, але це на ньому не позначиться. Неприйнятне перезволоження з огляду на грибкові хвороби. Кількість потрібної рослині води залежить від її розміру, величини вазона, температури повітря, тривалості світлового дня та інтенсивності освітлення. Поливають мандарин до обіду. Зі зниженням температури полив зменшують, а за температури 12-15 градусів припиняють на кілька днів.
У домашніх умовах мандарин потребує регулярного обприскування листя. Сухе повітря погано впливає на рослину, часто відбувається зараження павутинним кліщем. Під час поливу вода не має потрапляти на квітки.
Як правило, молоді рослини пересаджують щороку, а старші за 7 років – раз на 2 роки, навесні. Не пересаджуйте квітучі рослини. До та після посадки не підживлюйте. Спеціальну ґрунтосуміш продають у спеціалізованих магазинах, супермаркетах. Можна зробити її самому: деревна земля (50 відсотків), листковий перегній та пісок в однакових частинах. Невелику рослину не садіть у великий горщик, це може призвести до загнивання коренів. При пересаджуванні беруть горщик, на 5-8 см більший за попередній. На дно кладуть дренаж. Після пересадки рослину помірно поливають, за півгодини за потреби додають у горщик ґрунт.
Мандарин потребує додаткового підживлення мінеральними й органічними добривами(розчинними чи сухими). Навесні, коли інтенсивно розвиваються бруньки, його підживлюють більше, краще рідкими добривами, з березня до вересня двічі на тиждень, у першій половині дня за температури не нижче за 18-19 градусів. За низької концентрації рідкого добрива можна ним обприскувати рослину. Підживлюють комплексним мінеральним добривом з азотом, фосфором та калієм. Розчиняють його у м’якій відстояній воді кімнатної температури, дотримуючись дозування, вказаного в інструкції. Передозування може спричинити опік рослини. З органічних добрив використовують коров’ячий гній (1:10).
Щоб сформувати мандаринове деревце, верхівки пагонів прищипують. Засохлі листки видаляють. На молодих рослинах частково видаляють зав’язь, щоб не переобтяжувати їх, а на дорослих лишають одну зав’язь на 15-20 листочків. Гілки, що плодоносять, підв’язують, щоб не зламалися.
У домашніх умовах мандарин уражує щитівка, червоний павутинний кліщ, борошнистий червець. За неправильного поливу листки вкриваються плямами й опадають.
Зоя БЕРЕСТ, кандидат біологічних наук.