Забрати можуть не пенсію, а стягнути її частину, наприклад, до 50 відсотків. Найчастіше це відбувається через переплату. Наприклад, людина втрачає право на пенсію або її частину, але не інформує про це пенсійні органи, і їй продовжують виплати.
Один із таких випадків — працевлаштування пенсіонера, пояснює заступниця директора департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Любов Бричок. Водночас значення має не розмір заробітної плати, а сам факт зайнятості. Адже якщо пенсіонер працює, це впливає на його право отримувати доплати, надбавки, підвищення, а також перерахунки доплат до пенсії у разі зміни прожиткового мінімуму. Саме тому пенсійні виплати пенсіонеру, який працює або займається підприємницькою діяльністю, будуть іншими.
Зараз для пенсіонера, що працює, немає особливого порядку виплат, що впливало б на зменшення розміру пенсії. Водночас у законі залишилася норма, згідно з якою працюючим пенсіонерам перерахунки доплати до мінімального розміру пенсії та за понаднормовий стаж, що пов’язано з підвищенням прожиткового мінімуму, не проводяться. Вони проводяться тільки після того, як людина звільниться з роботи.
Підстави для стягнення частини пенсії вказано і в ст.50 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Ними зокрема можуть бути:
— судові рішення, постанови та вироки (з майнових стягнень);
— виконавчі написи нотаріусів;
— інші рішення і постанови, виконання яких проводиться аналогічно виконанню судових рішень.
Наприклад, якщо пенсіонер вчасно не сплатив аліменти, штраф за порушення правил дорожнього руху, виконавчі збори, витрати на судочинство, кредитні зобов’язання тощо, то Пенсійний фонд на підставі рішення виконавчої служби або приватного виконавця списуватиме заборгованість з пенсії до повного її погашення.