В Україні можна щепити підлітків віком від 12 до 17 років, але лише за певних умов. Чи безпечна ця вакцинація для дітей, у яких саме випадках вони можуть щепитися та що для цього потрібно — на ці та інші запитання наших читачів відповіли у МОЗі.
Зазвичай діти переносять COVID-19 досить легко, а іноді й зовсім безсимптомно. Проте деякі можуть важко хворіти — із супутніми хворобами, зокрема різними онкопатологіями, діабетом, астмою або іншими легеневими захворюваннями. Тому щепитися їм так само важливо, як і дорослим.
ЧИ БЕЗПЕЧНІ ВАКЦИНИ ДЛЯ НИХ
Під час розробки вакцини від COVID-19 не випробовували на дітях. Утім, коли ними вже успішно щепили дорослих, розпочалися масштабні дослідження серед дітей.
Компанії Pfizer та BioNTech і Moderna протестували свої антиковідні вакцини на тисячах підлітків віком від 12 років. Дослідження показали, що обидві ефективні та безпечні для цієї вікової групи. Зараз компанії випробовують вакцини на дітях молодших за 12 років.
Наразі вакцина Comirnaty від Pfizer-BioNTech дозволена для використання для дітей віком 12+ у більшості країн, що використовують її, Moderna — в країнах ЄС, Канаді, Австралії, Японії та інших. У Китаї вакциною CoronaVac від Sinovac Biotech дозволили щепити малюків від 3 років.
А ЩО В УКРАЇНІ
МОЗ України ретельно вивчило наявні наукові дослідження, рекомендації ВООЗ й міжнародну практику та рекомендувало в окремих випадках щепити вакциною Comirnaty/Pfizer-BioNTech дітей віком від 12 років.
У випадках, якщо ця дитина:
— має високий ризик важкого перебігу та розвитку ускладнень від COVID-19 через супутні хвороби та не має протипоказань до вакцинації;
— переїздить жити або на навчання до країни, де для перетину кордону, для навчання необхідне міжнародне свідоцтво або сертифікат вакцинації;
— є учасником міжнародних спортивних змагань або інших заходів в країні, де для перетину кордону або для участі необхідне міжнародне свідоцтво чи сертифікат вакцинації;
— приїхала з іншої країни, де отримала першу дозу вакцини Comirnaty/Pfizer.
ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ
Для отримання вакцини батьки дітей 12–15 років або самі діти 16–17 років звертаються до педіатра або сімейного лікаря дитини.
Він може видати один із наступних документів:
— медичний висновок про наявність у дитини хронічної хвороби та відсутність протипоказань до щеплення вакциною Comirnaty з рекомендацією провести щеплення;
— довідку в довільній формі з рекомендацією провести щеплення вакциною Comirnaty після розгляду документів, що дають підстави для вакцинації, тобто:
які підтверджують зміну місця проживання дитини для об’єднання сім’ї та виїзду до країни, чи на навчання, або ж для участі у міжнародних заходах у країні, де для перетину кордону необхідний COVID-сертифікат або міжнародне свідоцтво про вакцинацію;
документ, що підтверджує введення дитині першої дози вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech за кордоном.
ДЕ ЗАПИСАТИ
Отримавши медичну довідку від лікаря, треба зателефонувати в зручний центр масової вакцинації або пункт щеплення та, якщо там є вакцина Comirnaty/Pfizer-BioNTech, записати дитину на щеплення.
Контакти центрів та пунктів можна знайти на list.covid19.gov.ua або за телефоном 0 800 60 20 19.
На вакцинацію обов’язково необхідно взяти із собою всі документи, наведені вище.
ЧОМУ ДОЗВОЛЕНО НЕ ВСІМ
Річ у тім, що в Україні наразі щеплено принаймні однією дозою антиковідної вакцини лише 16,5 відсотка дорослого населення. Здорові діти хворіють на COVID-19 значно легше, ніж дорослі, тож вони не в групі ризику. Наразі дуже важливо захистити літніх людей, дорослих та підлітків із хронічними захворюваннями, а також медиків та освітян.
Коли буде щеплено більшість охочих із цих пріоритетних груп, МОЗ може переглянути свої рекомендації щодо вакцинації дітей.
Тож якщо ваша дитина має супутні хвороби, переїжджає жити за кордон, виїздить на навчання чи на якийсь міжнародний захід і їй для цього потрібне свідоцтво про вакцинацію, запишіть її до сімейного лікаря чи педіатра, надайте всі необхідні документи та отримайте направлення на щеплення.
А якщо вона не належить до вищезазначених критерій, але все ж хвилюєтеся за її здоров’я, то вакцинуйтеся самі та вакцинуйте інших дорослих членів вашої родини, а також вимагайте, щоб принаймні 80 відсотків персоналу школи чи дитсадка, куди ходить ваша дитина, щепилися від COVID-19.
Власна безпека та безпека дітей — це відповідальність кожного з нас. А вакцинація — поки що єдиний ефективний спосіб захиститися від летальності та важкого перебігу коронавірусної хвороби.