Наприкінці літа — на початку осені ос стає традиційно більше. У них закінчується будівництво гнізд і починається шлюбний період, тому стають агресивними. Спекотна погода погіршує ситуацію. Часто ці комахи облаштовуються поблизу людей і, потерпаючи від спраги, тягнуться до їх житла, адже там завжди є вода.
Оси люблять солодке, пиво, їх приваблюють ринки, де багато овочів і фруктів, харчові відходи, розкидане сміття, сире м’ясо, а також яскраві кольори, запахи поту, а ще парфумерії та косметики, тому можуть вжалити в шию або за вухом. Атакують вони виключно в цілях самооборони. Одна й та сама особина може нападати на людину кілька разів. Якщо проявляє нав’язливий інтерес і сіла на вас, краще завмерти і почекати, поки полетить, потім різко переміститися в інше місце. Ні в якому разі не можна махати руками. Якщо оси докучають особливо сильно, є сенс використовувати спеціальні репеленти, які допоможуть помітно знизити шанси на укус.
Для здорових людей укус оси неприємний, але безпечний. Переважно від нього страждають алергіки та астматики. Найбільш небезпечні укуси в області ротової порожнини — губ, язика; грудної клітини, голови, живота. При укусі в організм людини потрапляє чужорідний білок, на який імунні клітини реагують підвищеною алергічною реакцією. Виникає набряк, свербіння, почервоніння шкіри. В алергіків він може викликати анафілактичний шок, який проявляється зниженням тиску, нудотою, блювотою, втратою свідомості. Такий стан може мати летальний результат. Тому негайно викликайте швидку або застосовуйте екстрені заходи самостійно, використовуючи шприц з адреналіном (епіпен).
Якщо оса все-таки вжалила, рекомендується до того місця прикласти холод на 15 хв. і помазати маззю типу феністилу або псилобальзаму. Це допоможе зменшити набряк і поліпшити приплив крові. Також рекомендується приймати антигістамінні препарати другого покоління (лоратадин), які не мають снодійного ефекту, протягом декількох днів.
Якщо під рукою не виявилося ліків, місце укусу можна обробити соком петрушки, лимонним, соком одуванчика, подорожника, цибулі.
Валентина ГАРКАВА.