Зазвичай пізно восени та взимку, особливо коли немає снігу, наш двір і квітник стають сірими й похмурими. Однак їх можна звеселити, причому без особливих зусиль.
Як варіант — установити кілька садових скульптур. Або ж піти простішим і дешевшим шляхом та оздобити дворище пофарбованим камінням. Такого «багатства», певно, скрізь є вдосталь. Можна, звісно, й купити камені. Це обійдеться в копійку, однак декоративна якість такого матеріалу зазвичай вища, ніж того, що зустрічається просто під ногами. Згодиться як звичайний щебінь чи галька, так і великі камені. Важливо, що такий декор має необмежений строк служби. Отже, доки випадають сухі погожі днини, до справи!
Кольорові камені зроблять ваш двір унікальним. Їх можна розташувати як по всій території, так і оформити композицію в одному місці. Хороший варіант — обкласти клумбу. Або ж вкрити її поверхню шаром дрібних кольорових камінців, між якими подекуди висаджують рослини. Особливо гарно з такою кам’яною мульчею поєднуються численні види очитків. Соковиту зелень листя особливо підкреслить каміння, пофарбоване у білий колір.
Оригінальний вигляд матимуть садові доріжки з бордюрами з кольорових каменів. Укласти такі може навіть початківець. На доріжці з добре зафіксованими каменями або плиткою можна створити різноманітні візерунки, особливо популярні — у вигляді мозаїки.
Яскравим акцентом дворища стане великий кольоровий камінь, який можна розмістити посеред клумби, біля входу в дім, або два камені — обабіч входу. Володієте азами малювання — нанесіть малюнок. Або ж просто зробіть на ньому напис, наприклад, у вигляді ієрогліфів чи старовинних письмен. Із такого каменя можна зробити вказівник (пам’ятаєте, як у казках?). Дрібна галька, пофарбована в блакитний колір, легко створить декоративну штучну водойму, яка, до речі, не втрачатиме краси цілий рік.
Природно виглядатимуть камені, пофарбовані у спокійні натуральні відтінки. А от яскраві пожвавлять ландшафт. Особливо популярна сьогодні ідея — фарбувати каміння флуоресцентними фарбами, що світяться. Для додаткового захисту пофарбовані поверхні вкривають спеціальним лаком для зовнішніх робіт.
Перед фарбуванням каміння миють (краще водою зі шланга) та висушують. Бажано вкрити ґрунтувальною сумішшю. Дуже важливо, щоб фарба була стійка до атмосферних впливів та вигоряння. Найкраще підійде акрилова. Вона швидко висихає, добре лягає на поверхню, не вигоряє на сонці, не має запаху. Іноді використовують силікатні або силіконові. Зручніше працювати з аерозольною, особливо якщо матеріалу багато. Каміння фарбують із балончика з одного боку, а коли висохне, перевертають — і з іншого. Дрібні камінці можна скласти у таз із фарбою та ретельно перемішати. Для висихання викласти на металеву сітку. Якщо їх багато, зручно фарбувати в бетонозмішувачі, однак такі можливості є далеко не в усіх. Водночас перевага такого способу в тому, що знадобиться дуже мало фарби. Велике каміння фарбують пензликом, валиком або аерозольною фарбою.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.