Холодної пори року простудні захворювання, гострі респіраторні вірусні інфекції часто спричиняють кашель — рефлекторну реакцію легень на будь-яке подразнення. Із характеристики кашлю можна визначити причини, щодо нього призводять. На запитання щодо проблеми кашлю і вибору методів лікування відповідає лікар-терапевт Ельвіра ПАНЧЕНКО.
— Кашель буває різним. Які основні його ознаки мають насторожити хворого і привести на прийом до лікаря?
— Я б визначила три основні моменти: перший — якщо кашель триває більш ніж тиждень і не видно тенденції до поліпшення стану; другий — якщо підчас кашлю виділяється значна кількість мокротиння зміненого кольору або в ньому з’являється кров; і третій — якщо у вас під час кашлю виникає біль у грудях, підвищена температура, озноб або нічний піт. При цих симптомах візит до лікаря обов’язковий.
— Які ж основні причини, що спричиняють кашель?
— Будь-які подразнювальні впливи навколишнього середовища можуть спровокувати напади сухого кашлю. Якщо потерпаєте від алергії, кашель може бути її яскравим проявом. Тютюновий дим, хімічні речовини, отруйні гази, пилок рослин, бруд і лусочки шкіри тварин можуть подразнювати слизову оболонку бронхів і спричиняти кашель. Він у цьому разі являє собою спробу позбавити організм цих речовин.
При астмі замість традиційного дихання зі свистом часто виникає сухий кашель. Справді, астма є найпоширенішим захворюванням, під час якого виникає, особливо вночі, кашель, що не діагностується.
Іншими поширеними і відносно невинними причинами кашлю є краплі від нежитю і деякі розлади травлення, так званий шлунковий рефлюкс. Якщо причина кашлю в краплях для носа, то зазвичай спостерігаються катаральні явища і лоскотання в горлі. У разі рефлюксу клапан, що відокремлює шлунок від стравоходу, функціонує погано і дозволяє їжі та шлунковому соку долати силу тяжіння й потрапляти назад у горло. Тоді під час кашлю в роті відчувається кислий присмак.
Мікроби, віруси й грибки можуть спричиняти запальні захворювання дихальних шляхів від простуди до бронхіту і пневмонії. Усі ці недуги часто починаються з сухого кашлю. У міру того як у легенях починає накопичуватися мокротиння, виникає вологий кашель.
— Що робити, коли застуда начебто й минула, а кашель залишився?
— Не варто дуже цим перейматися. Це залишки застійних явищ у легенях, що особливо характерно для вірусних простудних захворювань і зовсім не означає, що у вас астма або щось подібне. У легенях є набряк і слиз, а позбутися їх можна за допомогою кашлю.
— У кого ще може виникати кашель?
— Складнішим розладом є болісний постійний кашель під час хронічного бронхіту або емфіземи.
При цьому під час кашлю людина намагається видихнути повітря, що потрапило у легені й ніяк не може знайти вихід через звуження просвіту бронхів. Люди, які потерпають від цих розладів, відчувають також задишку і ускладнення при диханні.
У найтяжчих випадках кашель може бути ознакою ракових або інших пухлин легень. Рак легень нині є найпоширенішою формою раку як у чоловіків, так і в жінок, і проявляється головним чином через кашель.
— Що можна робити самостійно для пом’якшення та усунення кашлю?
— Справді, немає потреби щоразу звертатися до лікаря, якщо дере в горлі або кашель незначний. Ці розлади минають самостійно за кілька днів. Якщо ж цього не станеться, найкраще звернутися до лікаря, особливо коли під час кашлю відчуваєте гострий біль або виділяється мокротиння з кров’ю і кашель не заспокоюється протягом 2 тижнів.
Використайте засоби для розрідження мокротиння, тоді воно легше відходитиме і виводитиметься з легень. Найкращий засіб для цього — часте пиття. Спробуйте приймати сиропи від кашлю, котрі застосовують без призначення лікаря і сприяють розрідженню мокротиння.
Не треба вдаватися до засобів, що стримують кашель. Кашель виникає як реакція організму, спрямована на усунення подразника. Тому придушення кашльового рефлексу за допомогою сильних препаратів може бути недоцільним, особливо в разі постійного утворення мокротиння, якого треба якнайшвидше позбутися. Якщо порушите механізм виділення мокротиння, воно накопичуватиметься в легенях.
— Але ж часто через кашель і заснути неможливо…
— Намагайтеся заспокоїти кашель на час сну. Якщо дошкуляє постійний оглушливий кашель, що не дає спати ані вам, ані всім іншим вдома, можна на короткий час вдатися до деяких протикашльових засобів, які є у продажу, проте користуватися ними треба обережно. При кашлю з виділенням мокротиння маєте усвідомлювати, що таким чином сприяєте затриманню мокротиння в легенях. Але вимушені змиритися з цим на певний час, поки відчуєте деяке полегшення. Серед ліків, які призначає лікар, можуть виявитися препарати, що містять кодеїн. Ті й інші часом призводять до млявості й сонливості.
Використовуйте сольові розчини для полоскання горла. Для приготування розчину розмішайте половину чайної ложки кухонної солі в склянці теплої води. Ковтати воду не слід, особливо якщо дотримуєтеся дієти з обмеженням солі.
Застосовуйте препарати для розширення повітропровідних шляхів. Щоб остаточно позбутися затяжного кашлю, попросіть свого лікаря призначити вам препарати з бронхорозширювальною дією. Вони прискорюють процес очищення легень і сприяють припиненню кашлю.
Дихайте зволоженим повітрям. Сухе подразнює легені й посилює кашель. Використовуючи побутові прилади для зволоження повітря, ви полегшите свій стан. Вологе повітря легше проникає в легені.
— Що характеризує гайморит, фронтит?
— Гайморит — це ураження верхньощелепної (гайморової) пазухи носа. Він може розвинутися при сильному нежиті, під час грипу. При цьому порушується носове дихання, сльозяться очі, з’являється головний біль у ділянці лоба. Температура підвищена, нерідко буває озноб. Під час затяжного запалення гайморової пазухи або при повторних її гострих запаленнях, а також під час хронічного нежитю розвивається хронічний гайморит.
Фронтит — запалення лобової пазухи носа. Вона міститься вище від ока. Її отвір може бути округлим, овальним, напівмісячним, щілиноподібним або точкової форми. Під час запального процесу виникає набряк. Якщо отвір лобової пазухи носа має щілиноподібну або точкову форму, набряк закриває його, і починається нагноєння. Хворому дошкуляють сильний біль у ділянці лоба, порушення носового дихання, виділення з ураженої половини носа, здається, що очі засипані піском. Може підвищуватися температура, іноді до 39—40 градусів, відзначаються припухлість і набряклість в ділянці лоба і верхньої повіки.
Етмоїдит — запалення ґратчастого лабіринту. Слиз і гній стікають по задній стінці й проковтуються. Інфекція потрапляє в легені, шлунок, кишечник. Неважко зрозуміти, наскільки це небезпечно.