Свіжозібрані чи висушені квіти нагідок здавна широко використовують із лікувальною метою в офіційній та народній медицині як протизапальний засіб при багатьох захворюваннях. Також їх часто застосовують у фармацевтичній та кондитерській промисловості. Але нагідки — це в першу чергу квіткова рослина, яка прикрашає квітник, формуючи компактний кущик.
Вона незамінна у бордюрах, рабатках, клумбах або декоративних вазах. Високорослі сорти з великими махровими квітами вирощують також на зріз для букетів.
Походить рослина з країн Середземномор’я, належить до родини айстрових. Рід налічує 15 видів, серед яких близько 50 гібридів та сортів із різною палітрою забарвлення від світло-жовтого, лимонного до темно-оранжевого та висотою від 30 до 90 см. Квіти деяких гібридів досягають 10 см у діаметрі та мають махрову або просту форму. Численні товсті стебла вкриті залозистими волосками, що робить їх липкими на дотик, густо вкриті невеликими листочками. Рослина має гіркуватий специфічний запах, зумовлений наявністю ефірних олій у квітах, і є привабливою для комах.
Квітування триває з початку літа до морозів. Насіння дозріває у серпні та має серпоподібну форму з кілем для кращого розсівання.
Нагідки дуже невибагливі у вирощуванні, оскільки легко розмножуються насінням, розсіваючи його під зиму. Найчастіше їх висівають навесні, у квітні, прямо у ґрунт, сходи з’являються швидко, через 7 днів, а приблизно через 50–60 днів рослини починають квітувати.
Гібриди більш вибагливі, тому їх краще вирощувати через розсаду. У березні можна починати висівати насіння, у травні підрослу розсаду висадити у відкритий ґрунт на відстані 20–30 см один від одного.
Усі сорти сонцелюбні, тому місце для посадки обирають сонячне, і потребують помірного поливу, бо за високої вологості відбувається інтенсивний ріст зеленої маси, що погіршує квітування. Також чим більше квітів зривати, тим інтенсивніше вони цвістимуть. Карликові сорти календули можна вирощувати в горщиках, високорослі — на клумбах.
Найкрасивішими є сорти з махровими квітами, зокрема Метеор (яскраво-оранжевого кольору), Золота куля (золотисто-жовтого), Фаворит (світло-жовтого), Радіо (темно-оранжевого).
Низькорослі (висотою 15–30 см) компактні рослини можна вирощувати у контейнерах, на балконах або висаджувати на передньому плані квітників. Це кустисті сорти групи Фієста Гітана з махровими суцвіттями діаметром до 4 см різного забарвлення. У середньорослих найбільш декоративні махрові і напівмахрові сорти: Лимонна королева, Помаранчевий король. Високорослі сорти групи Пасифік Бьюті з діаметром суцвіть 7–10 см використовують на зріз.
Календула може уражуватися попелицею, з якою треба боротися за допомогою системних фунгіцидів або народними засобами.