Холодної пори, коли загострюються хронічні захворювання й поширюються ГВРІ, тим, хто потерпає від них, доводиться приймати синтетичні препарати. Особливо шкодять великі дози ліків із групи нестероїдних протизапальних препаратів, як-от: аспірин, парацетамол, ібупрофен, диклофенак, індометацин, німесулід. Адже всі вони несприятливо, а то й шкідливо діють на печінку, нирки, інші органи й системи.
Багато хто з хворих воліє лікуватися засобами рослинного походження. Це малина, калина, смородина, обліпиха, цибуля, часник, хрін. Останніми роками наше населення опанувало лікарські рослини східної медицини, зокрема імбир і куркуму. Вони доступні в наших краях завдяки тому, що продаються як відносно недорогі спеції, їх можна успішно застосовувати й при багатьох захворюваннях, наприклад, запаленнях суглобів, ангінах, ГВРЗ. І це ще не все, адже обидві рослини сприяють оздоровленню печінки, нирок, системи травлення, виведенню токсинів, загоєнню ран, кровоточивих ясен, справляють антиоксидантну, потогінну, антисептичну дію, а за деякими даними – й протиракову завдяки вмісту таких антиканцерогенних речовин, як куркумін, зінгерон, (zingerопе), шоагол (shogaols) і джінджерол (gingerols).
Імбир можна заварювати, як чай, помивши, дрібно порізавши невеликий корінець і поклавши в чашку, залити 250 мл окропу, накрити кришкою, настояти 15 хв., пити тричі на день. Через те, що імбирний чай трохи їдкий (гострий), на це слід звернути увагу особам із гастритом, виразкою 12-палої кишки. У продажу є й сушений імбир. Тоді на склянку окропу беруть порошку на кінчику чайної ложки.
Куркуму (інша назва – індійський шафран) можна вживати майже всім. Приміром, при застуді і грипі 1/2 чайної ложки золотавого порошку заливають 0,5 л окропу, не настоюючи, приймають теплим 2-3 рази на день, можна додати мед за смаком. За болю в горлі (загострення тонзиліту, ангіна) по дрібці морської солі й куркуми розмішують у склянці теплої води, полощуть горло щогодини.
При артриті й артрозі змішайте 2 чайні ложки порошку імбиру, 1/2 чайної ложки подрібненого червоного перцю і чайну ложку куркуми, розітріть із підігрітою соняшниковою, а краще гірчичною олією до утворення пасти і, виклавши суміш на марлю, прикладайте на ніч до хворого суглоба, зверху обмотавши поліетиленовою плівкою і вовняним шарфом.
Куркума – це не лише природний антибіотик і противірусний засіб, вона ще й запобігає старінню, хворобі Альцгеймера.
Імбир і куркуму, втім, не варто вживати за вагітності й у період лактації, а також під час загострень хвороб, зокрема шлунково-кишкового тракту, гепатиту, холециститу, жовчнокам’яної хвороби, повної обструкції (непрохідності) жовчних шляхів, нефриту, гломерулонефриту. Ще одне протипоказання – індивідуальна нестерпність.
Олена СВІТКО, лікар-натуропат.
Зверніть увагу! Редакція «Порадниці» застерігає своїх читачів від застосування медичних порад без попередньої консультації з лікарем.