У медицині – як традиційній (ортодоксальній), так і народній – чимало методів, засобів лікування й уявлень, які не лише не допомагають боротися із захворюваннями, а часто-густо можуть нашкодити. По суті, це забобони, а то й наслідки шахрайства заради зиску. Наприклад, недобросовісна реклама закликає скористатися певними методиками в конкретних комерційних медичних закладах, придбати певні ліки, харчові добавки, апарати, нібито лікувальне приладдя (браслети, аплікатори тощо).
Про деякі засоби, які аж ніяк не можуть бути ефективними, а лише вводять людей в оману, «Порадниця» писала багато разів. Наприклад, про шкоду від прийому внутрішньо перекису водню, неефективність «зеленої кави» для схуднення, про припустимість ходити взимку без головного убору при морозі до мінус 5 градусів.
Зимової пори холод особливо впливає дійшла на організм. Ідеться не про переохолодження, а уявлення щодо наслідків від сидіння на холодній поверхні. Про це, до речі, запитують і читачі в листах і телефонних зверненнях до редакції.
Якщо довіряти дослідженням стосовно виникнення простатиту (запалення передміхурової залози) або аднекситу (запалення придатків матки – труб і яєчників), то дія холоду не може спричинити їх. Хіба що опосередковано: при переохолодженні ослаблюється загальний і місцевий імунітет, тож організм не бореться з інфекціями належним чином, вони активізуються і можуть спричинити відповідні захворювання, в тому числі згадані.
А нещодавно, за свідченням видання «BBC Future», відомий англійський лікар-терапевт Енн Зінсон, а також німецькі науковці, які проводили дослідження ще 2009 p., дійшли висновку: уявлення про те, що причиною геморою є сидіння на холодній поверхні, далеке від істини. Навпаки, холодні компреси часто застосовують для зняття болю вже за наявних гемороїдальних шишок (розширені судини). Крім того, для профілактики геморою фахівці, тобто лікарі-проктологи, радять після випорожнення належні гігієнічні заходи проводити із застосуванням саме холодної води.
Юрій Токарєв.
Фото Валерія Соловйова.