Нині виробники пропонують широкий асортимент гумових чобіт із різноманітних матеріалів. У дощову погоду вони стали частиною повсякденного гардеробу. Але потрібно пам’ятати, що це все-таки спецодяг і носити його слід за прямим призначенням. Хороші гумові чоботи захищають ноги від вологи ззовні, але при цьому повинні не нашкодити.
Не всі такі чоботи роблять із гуми. Це застаріла технологія. Найчастіше їх виготовляють з ПВХ – полівінілхлориду, який міцніший, та й дешевший за гуму. Матеріал стійкий до перепадів температури і повністю герметичний. Повітропроникність у таких чоботях погана, тому ходити довше 2–3 годин у них не рекомендується, оскільки порушується кровообіг, що призводить до набряків ніг. Гумове взуття протипоказане і тим людям, які страждають від подагри, артриту, артрозу, остеохондрозу, ревматизму, хворим на хронічний простатит, запалення придатків, із захворюваннями сечовидільної системи.
Через те, що гума не пропускає повітря, в чоботях накопичується вологість, і ноги пітніють. Це сприяє розвитку грибкової інфекції. Хочемо ми цього чи ні, в чоботях залишаються частинки омертвілої шкіри, які разом із вологістю стають сприятливим середовищем для живлення і розмноження грибка. Тому їх категорично не можна одягати на босу ногу.
Носити гумові чоботи краще з вовняними шкарпетками, які добре пропускають вологу, а піт добре випаровується. Тому їх купують на один розмір більше. Бавовняні шкарпетки добре вбирають вологу, але ноги в них все одно пітніють. Добре вкласти в чоботи суконні устілки.
Чоботи вибирати краще з вкладишем-чобітком із пористого натурального, а не синтетичного, матеріалу, який добре пропускає вологу. Цей вкладиш допоможе дотримуватися гігієни ніг: його можна прати, сушити. Після кожної прогулянки чоботи також слід ретельно просушувати, але не біля батареї. Гума – матеріал токсичний і при нагріванні виділяє шкідливі речовини. Для профілактики грибкової інфекції рекомендується користуватися ультрафіолетовою сушаркою (коштує від 140 грн і вище). Вона стане в пригоді для сушіння та дезінфекції грибка в будь-якому взутті.
Гумові чоботи призначені для захисту ніг від вологості, але не від холоду. Вологі ноги в сукупності з холодом призводять до переохолодження, яке в свою чергу може спричинити розвиток артриту й захворювання сечостатевої системи.
У холодну погоду краще одягати взуття з ЕВА (етиленвінілацетату). Цей матеріал екологічний, нешкідливий, гіпоалергенний, втричі легший за гуму і має чудові теплоізоляційні властивості. Таке взуття гарантовано захистить не лише від дощу та бруду, а й, при використанні теплих вкладишів, від морозу. Але чоботи з ЕВА бояться механічних пошкоджень і високої температури.
Гумове взуття має бути з рифленою підошвою з глибоким протектором, щоб не ковзало, жорстким носком, щоб захищати ногу від механічних пошкоджень, невеликими підборами (2,5–4 см), що не сковують рух, і зручними по висоті халявами.
Валентина ГАРКАВА.