ПЕРЕВІРЯЙТЕ НАСІННЯ, ПЛАНУЙТЕ МАЙБУТНІ ГРЯДКИ
У грудні ще багато чого можна встигнути підготувати для наступного сезону. Якщо зібрали насіння влітку, не забувайте очистити його від рослинних залишків і домішок. Наступним етапом є калібрування: відокремлення пошкодженого, порожнього або дрібного насіння. Чим чистішим і якіснішим буде ваш посадковий матеріал, тим легше буде доглядати за посівами.
Не зайвим буде перевірити схожість насіння. Для цього розкладіть його між двома вологими шарами пористого паперу або марлі й залиште у теплому місці. Результат можна дізнатися через 3–14 днів, залежно від культури. Таку перевірку варто повторити наприкінці зими або на початку весни.
Якщо вирішили придбати насіння через інтернет, обирайте лише перевірені та надійні ресурси, які мають добру репутацію серед садівників.
Грудень також підходить для вигонки овочевих культур. Для цього вибирайте ті овочі, що накопичують велику кількість корисних речовин у коренеплодах, цибулинах чи кореневищах, наприклад, цибулю, селеру, петрушку, ревінь, буряк. Тут важливо стежити за вологістю субстрату, щоб рослини отримували необхідну кількість води.
Якщо грудень видасться малосніжним і досить теплим, можна ще заготовити ґрунт для майбутньої розсади. Для цього викопайте його, залиште на балконі чи під навісом на морозі. Це допоможе знезаразити ґрунт від шкідників і хвороб.
Зимовий попіл із каміна або печі теж знайде своє застосування в садівництві, ставши чудовим добривом і природним засобом для боротьби з шкідниками.
Саме час подумати і про наступний сезон: розпланувати, як будуть розміщені рослини на ділянці. Це важливо для того, щоб правильно дотримуватися сівозміни та не повертати одні й ті самі культури на попереднє місце раніше, ніж через 3–4 роки. Планування дозволить вибрати найбільш сприятливих попередників для ваших рослин.
Подумайте про такі поєднання: томати добре ростуть після огірків, капусти, моркви, буряків та цибулі; капуста — після картоплі, гороху, огірків або томатів; морква краще розвивається після капусти, картоплі, цибулі, огірків; огірки добре почуваються після томатів, картоплі, цибулі та капусти; цибуля дасть гарний врожай після редиски, томатів чи капусти.
СНІГОМ ДЕРЕВА ЗАХИЩАЙТЕ
У першій половині грудня завершують роботи з утеплення та захисту плодових дерев від шкідників. Одним із важливих етапів є обв’язування штамбів. Це допомагає захистити їх від морозу та гризунів. Обв’язку накладають від основи стовбура до першої гілки, фіксуючи в кількох місцях за допомогою прядив’яної мотузки. Щоб посилити захист, нижній край обв’язки з руберойду чи толю можна трохи вкопати або присипати землею для додаткової ізоляції.
Якщо погода ще дозволяє, можна обрізати зайві пагони на ягідниках. Коли температура не опустилася до великих морозів, нарізати однорічні пагони для посадки можна також з аґрусу та смородини. Вони чудово зберігаються в холоді, якщо помістити у вологий пісок у погребі до весни, коли буде час для посадки. Також в грудні зручно підготувати ями для майбутніх весняних висадок.
У малосніжні зими, коли на плантаціях суниці або в пристовбурних колах дерев коріння не захищене снігом, можна утеплити їх гноєм, торфом, компостом або тирсою. Шар повинен бути товщиною 5–10 см, а робити це краще під час відлиг, коли земля розм’якшена.
Цього місяця також важливо прибирати все, що може стати джерелом хвороб або шкідників у саду. Зібрати засохлі плоди, листя, гнізда із зимуючими гусеницями, яйцекладки шовкопрядів, щоб знищити їх шляхом спалювання. Обов’язково перевіряють стан обв’язки дерев, виправляючи за необхідності.
Коли сніг почне випадати, його використовують для захисту рослин: підгортають штамби плодових дерев, кущі смородини й аґрусу, покривають ним малину, особливо якщо рослини були висаджені нещодавно. Це допомагає захистити коріння від холодів і запобігти пошкодженням рослин.
Потрібно також стежити за станом плодів і живців, що зберігаються. Пошкоджені екземпляри слід відбраковувати, а температуру в сховищі підтримувати на рівні плюс 1–2 градуси. За необхідності провітрювати приміщення і зволожувати повітря, щоб забезпечити правильні умови для зберігання.
У снігопади та хуртовини не забувайте підгодовувати птахів, а також утрамбовувати сніг навколо штамбів дерев. Це створює додатковий бар’єр для гризунів. Сніг, що накопичився на деревах, варто струсити, щоб уникнути пошкодження гілок. Утрамбовувати сніг на ділянці краще під час відлиги, а також необхідно позбуватися бурульок і крижаних кірок у пристовбурних колах, що можуть утруднити доступ води до коріння.
БУЛЬБИ, ЦИБУЛИНИ БАГАТОРІЧНИКІВ ОГЛЯДАЙТЕ
Регулярно перевіряйте стан бульб, цибулин і кореневищ, щоб вчасно виявити ознаки хвороб і видалити пошкоджені ділянки. Це дозволить уникнути подальшого поширення інфекцій. Для запобігання утворенню цвілі необхідно регулярно провітрювати ящики з посадковим матеріалом. Якщо виявлено невеликі ділянки, уражені гниллю, їх слід обережно вирізати й обробити дезінфікуючими засобами.
Багаторічні квітники також потребують захисту взимку. Щоб зберегти рослини, що залишаються в ґрунті, можна використовувати сніг з розчищених доріжок. Він стане чудовим термоізоляційним матеріалом для троянд, півоній, ірисів та інших багаторічників, що зимують у відкритому ґрунті.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.