ЗАПАСІТЬСЯ НАСІННЯМ І ДОБРИВАМИ
У грудні в господаря з’являється більше вільного часу, тож можна спланувати город на наступний рік, почати заготівлю посівного матеріалу, добрив, плівки, укриття, інструменту. Не бійтесь купувати зараз насіння. Воно чудово збережеться до весни. Більше того: точно знатимете, що взимку зберігали його правильно, а це суттєво впливає на схожість. Основним завданням є затримання снігу на городі. Для цього на грядки з підзимовими посівами рекомендується накидати гілки, зокрема хвойні. На підвіконні можна висіяти насіння зеленних культур: петрушку, цибулю, селеру, кріп. Триває робота і в опалюваних теплицях. Запасайте деревний попіл, пташиний послід, яєчну шкаралупу, висушене картопляне лушпиння, а також цибулі та часнику — навесні це все ой як згодиться! Також можна розпочати збирання ємностей для розсади.
ПОТУРБУЙТЕСЬ ПРО ПТАХІВ
Якщо випадає багато снігу, його обережно струшують із гілок. Для цього беруть обгорнуту мішковиною палицю чи швабру та постукують по них. Важливо: взимку гілки можуть легко ламатись! Обламані видаляють. Сніг у прикореневій зоні утоптують. З дерев обов’язково знімають муміфіковані плоди, адже в них зимують шкідники. Ведуть боротьбу з гризунами, розкладають отруйні приманки. Якщо грудень безморозний, ще не пізно побілити стовбури дерев, коли не зробили цього раніше. Також захищають стовбури від мишей та зайців. Для цього молоді деревця обв’язують сіткою, гілками хвойних, руберойдом, мішковиною чи капроновими колготками. Якщо снігу багато, можна притоптати його. При очікуванні суттєвого похолодання стовбури молодих дерев бажано обмотати нетканим матеріалом. На початку зими заготовляють живці для щеплення плодових культур. Якщо дозволяє погода, викорчовують старі та хворі дерева й кущі. Не забудьте розвісити шпаківні та годівнички з кормом! Синичок підтримуйте несолоним салом. Узимку висаджують крупноміри, низькі температури їм не зашкодять. У сховищах регулярно перевіряють урожай. Стежать, щоб у плодосховищах надійно працювала вентиляція, температура повітря була 1–4 градуси, а вологість — 85–90 відсотків. На винограднику за плюсових температур ремонтують шпалери, очищують дріт від лози. Також перевіряють посадковий матеріал, закладений на зберігання, та за потреби зволожують його кореневу систему. А ще не забудьте ближче до кінця місяця прикрасити сад до новорічних свят, але детальніше про це — у подальших номерах.
ЗАТРИМАЙТЕ СНІГ НА БАГАТОРІЧНИКАХ
Якщо ґрунт не промерз, на початку місяця ще можна висадити цибулини тюльпанів. Перевірено: навесні вони успішно зійдуть. Випаде сніг — накидайте побільше його на багаторічники. Перевіряють у сховищах бульби, закладені на зберігання. Коли підсихають, злегка обприскують теплою талою водою. При перезволоженні пересипають сухим торфом. У приміщенні можна зайнятись вигонкою цибулинних.
Підготувала Лідія ГЕРАЩЕНКО.