Червоне листя на груші влітку сигналізує про те, що з нею не все гаразд. Ось найімовірніші причини.
1. Дефіцит фосфору. В цьому разі листя червоніє з нижнього боку (від черешка і поступово доходить до кінчиків). Верхня пластина спочатку зелена, потім червоніє і вона.
Що робити? Раз на 2–3 тижні (до середини липня) підгодовуйте рослину амофосом: добрива рівномірно розподіліть по площі проєкції крони, закладаючи під розпушування на глибину 10–20 см, потім обов’язково полийте.
2. Перезволоження землі. При застої води ґрунт блокує доступ повітря до коріння, яке починає задихатися. Причиною може бути невдале місце посадки – низина чи ділянка з близьким заляганням ґрунтових вод.
Що робити? Якщо молода груша росте в низині, то пізно восени її краще пересадити на нове місце. Якщо зволоженість біля дерева не критична, вода не застоюється надовго, то для відведення вологи (наприклад, після зливи) потрібно прокопати навколо рослини дренажні канавки.
3. Несумісність підщепи та щепи. Найчастіше це стосується саджанців на слаборослих клонованих підщепах. Виявитися несумісність може в будь-якому віці (навіть через кілька років після посадки). Перший дзвіночок – утворення запливів на корі внизу в місці щеплення. У результаті порушується обмін речовин, і листя може почервоніти.
Що робити? Несумісність зазвичай закінчується розломами. Можна прищепити підщепу іншим сортом. І порада на майбутнє: купуйте саджанці в надійних розплідниках, де знають, які підщепи та для яких сортів придатні.
4. Пошкодження попелицею. Шкідник висмоктує всі соки з листя, яке в результаті часто червоніє.
Що робити? Після цвітіння обробіть крону інсектицидом (Актара, Конфідор, БІ-58). За потреби обприскування можна повторити через 10 днів.
5. Надлишок вапна в посадковій ямі. Це призводить до нестачі заліза, яке потрібне для нормального вироблення хлорофілу.
Що робити? Допоможе внесення органіки: по діаметру крони викопайте канаву глибиною та шириною 20 см, заповніть її компостом або перегноєм, полийте та засипте землею.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.