Усі знають, як корисно підживлювати рослини кропивою. Однак приготувати ці «страви» можна по різному. Та головне – додавання деяких компонентів посилить ефект таких настоїв.
На моїй ділянці росте багато кропиви. Доки молоденька – додаю у борщ. А коли стає грубішою – готую зелене добриво. Воно підходить фактично для всіх рослин, надто ж для помідорів і огірків, болгарського перцю, картоплі, капусти, садової суниці. А ще для квітів. Однак є відомості, що така пожива не до вподоби цибулі, часнику та бобовим.
Кропива містить солі калію, кальцію, багато молібдену, бору, селен, велику кількість вітамінів С, В1, В2, В3, провітамін А, а також вітамін К, який позитивно діє на імунітет рослин і бере участь у фотосинтезі. Добриво з неї не лише збагачує рослини корисними елементами, а й зміцнює та оздоровлює їх, підвищує врожайність і робить плоди смачнішими.
НАСТІЙ «КЛАСИЧНИЙ»
Пластикову діжку заповнюють посіченими стеблами з листям кропиви на третину-половину. Заливають майже доверху гарячою водою. Кілька сантиметрів не доливають, адже незабаром рідина забродить. Накривають поліетиленом чи кришкою. Порада: діжку краще розмістити десь подалі, бо рідина матиме неприємний запах.
Щоб його послабити, можна додати в діжку корінець валеріани або жменю золи. 2–3 рази на тиждень вміст перемішують. За 2 тижні пожива для рослин буде готова. Якщо діжка стоятиме на сонці – то й раніше. Розбавляють водою 1:10 і поливають городину приблизно раз на 2 тижні. Зелень, що залишилась у діжці, я використовую як мульчу на грядках.
ІЗ СУПЕРФОСФАТОМ
До попереднього рецепта додають подвійний суперфосфат (20 г на 5 л рідини).
ІЗ СИРОВАТКОЮ
На 10 л води – пів відра посіченої кропиви, 1 л молочної сироватки. Настояти 10–14 днів, розбавити водою у пропорції 1:10.
«ПОПЕЛЮШКА»
На 10 л води пів відра посіченої кропиви та 2 склянки деревного попелу. За 10–14 днів проціджують і розводять водою у пропорції 1:10.
«ЯК НА ДРІЖДЖАХ»
До класичного рецепта додають хліб і дріжджі. Діжку заливають водою лише на три чверті, адже утворення піни буде ще сильнішим. Перевага такого способу в тому, що настій буде готовий значно швидше – вже за 5 днів. Детальний рецепт: на 10 л води 10 г сухих дріжджів, 2 жмені сухарів, 2–3 ст.л. цукру, пів відра посіченої кропиви. Розводять 1:10. Або ж готують так: на 10 л води пів відра посіченої кропиви, 1–2 буханця хліба, 60 г розведених дріжджів. Усі складники ретельно перемішують, накривають і залишають на тиждень.
«ТРАВ’ЯНИЙ КОКТЕЙЛЬ»
Настій кропиви можна збагатити й іншими рослинами, зокрема кульбабою. Головне, щоб трави не були отруйні.
БАГАТОКОМПОНЕНТНИЙ
На 200 л води – по відру посіченої кропиви та коров’яку, 2 кг дріжджів, 3 л молочної сироватки. Усе змішати та залишити на 2 тижні. Розвести у пропорції 1:10. Усі підживлення роблять після поливу! Краще в похмурі дні або ввечері.
Жанна ХОЛМЕЦЬКА. Полтавська обл.