Пліснява – це мікроскопічний грибок, який любить тепло та вологу. Він часто оселяється навіть на синтетичних тканинах. Треба стежити, щоб у приміщенні не було занадто волого, і часто провітрювати його. Пліснява також з’являється, якщо у шафу складають погано просушені білизну, одяг. Навіть після прасування на речах може залишатись конденсат, що сприяє розмноженню грибків. Тому не варто одразу ховати речі у шафу.
Верхній одяг бажано раз на рік просушувати на сонці. Важливо регулярно прибирати у шафі, провітрювати одяг і постільну білизну. Не зберігайте в шафі брудний одяг. Стіна шафи не має щільно прилягати до стіни. Ванну кімнату і кухню обладнайте витяжками, щоб не накопичувалася волога.
Плісняву спочатку струшують із сухої тканини, а потім обробляють.
Нашатирний спирт. Розведіть його навпіл із водою, змочіть ватний тампон чи поролонову губку, обробіть поверхню та виперіть у теплій воді з додаванням засобу для виведення плям.
Перекис водню. Придатний лише для білих тканин. Ним обробляють вкриті пліснявою ділянки, лишають на кілька хвилин і перуть, як зазвичай. Для білих тканин (але не делікатних) можна скористатися розчином «Білизни». Якщо дозволяє склад тканини, ефективне виварювання з додаванням невеликої кількості вибілювача.
Кисломолочні продукти. Кисле середовище знищує грибок. Можна нанести на поверхню трохи кисляку й ретельно потерти, а якщо ураження сильне, замочити в ньому речі на ніч. Потім випрати, як зазвичай.
Оцет. Склянку 9-відсоткового оцту розвести у 10 л води і замочити одяг на годину. Випрати з порошком. Оцет усуне й затхлий запах.
Господарське мило. Натріть ним ділянки з пліснявою і за годину виперіть, як зазвичай.
Лимонний сік і сіль. Змочіть плями плісняви лимонним соком і притрусіть сіллю. Коли висохне, періть, як зазвичай.
Аспірин та горілка. 3 таблетки аспірину розчиніть у 50 мл спирту чи горілки. Нанесіть на плями, злегка потріть, і нехай висохне. Потім періть, як зазвичай.
Сік цибулі. Цибулину розріжте навпіл і втирайте у плями плісняви (або нанесіть кашку з подрібненої цибулі), а потім виперіть.
Перш ніж вдатися до будь-якого засобу, слід випробувати його не непомітній частині виробу – чи не зіпсує тканину. Всі речі після обробки від плісняви та прання треба добре просушити на відкритому повітрі. А полиці та стінки шафи обробити протигрибковим засобом.
Людмила РОМАШКО.