Держпродспоживслужба зафіксувала два випадки захворювання на ботулізм на Харківщині та Луганщині. Під час санітарно-епідеміологічного розслідування з’ясувалося, що троє постраждалих вживали в’яленого ляща. У зразках продукції, відібраних на місці реалізації, фахівці Лисичанської міжрайонної лабораторії Держпродспоживслужби знайшли ботуліністичний токсин.
Постачальником небезпечної риби є фізична особа-підприємець, зареєстрований в столиці. Про це йшлося в наданих перевіряльникам документах. Однак потім з’ясувалося, що адреси, за якою буцімто було відвантажено продукцію, не існує. Ба більше, працівники територіальних органів Держпродспоживслужби не знайшли жодної інформації про провадження господарської діяльності цією фізичною особою-підприємцем. Згаданий суб’єкт господарювання відсутній у Реєстрі операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл, та Державному реєстрі потужностей операторів ринку. Тепер визначати походження небезпечної риби будуть правоохоронці. Вони ж перевірятимуть підозри щодо можливої підробки супровідних документів.
ЯК ВИЖИТИ ПІСЛЯ ОБІДУ
Ботулізм – це гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum. На жаль, випадки таких отруєнь непоодинокі, а надто влітку. У серпні ботулізм фіксували й на Львівщині. Так, після вживання в’яленої риби 19-річну дівчину госпіталізували до Пустомитівської районної лікарні, її стан оцінювали як важкий. Подробиці розповіла на своїй фейсбук-сторінці головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко. Вже наступного дня після вживання сумнівного продукту дівчина відчула сухість в роті та порушення зору, потім стало складно ковтати і дихати. Дівчину врятували, вона одужала, але так щастить не всім.
Медики застерігають: за появи перших симптомів ботулізму варто викликати лікаря, адже потім може настати параліч м’язів язика та гортані і зрештою смерть.
ОДНА З НАЙПЕРШИХ ОЗНАК ХВОРОБИ — ПОРУШЕННЯ ЗОРУ
Перші симптоми захворювання найчастіше помічають через 12-24 години після споживання зараженої їжі, але вони можуть виникнути й раніше, вже через 2 години, або значно пізніше, на четверту добу чи після неї. Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.
Симптоми ботулізму з’являються поступово, людина не відчуває різкого підвищення температури, тому може поставитися до хвороби несерйозно. Одна з найперших ознак ботулізму — порушення зору: перед очима виникає «сітка» або «туман», предмети двояться, важко читати, що пов`язано з паралічем очних м`язів. Одночасно з`являється спрага, сухість у роті, розлад ковтання, змінюється голос – стає тихим, гугнявим або взагалі зникає. Ботулізм вражає ковтальні м`язи, тому хворі скаржаться на відчуття “грудки” та подразнення у горлі, біль під час ковтання.
Cпостерігаються короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишечнику (здуття живота та закреп).
Неврологічна симптоматика триває кілька днів – пацієнти скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість та підвищення температури. У важких випадках вони відчувають нестачу повітря і тягар в грудній клітці. Зрештою розвивається дихальна недостатність, яка може спричинити смерть.
Усі вражені ботулізмом, незалежно від тяжкості перебігу захворювання, підлягають госпіталізації. Що раніше встановлять діагноз і почнуть лікування – то кращим буде результат. У більшості випадків пацієнтам доводиться вводити ботулінічний антитоксин.
ПРОДАВЕЦЬ ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ ПОКАЗАТИ ДОКУМЕНТИ НА ТОВАР
Відомо, що будь-яку хворобу легше попередити, аніж вилікувати. Тому фахівці Держпродспоживслужби радять купувати рибну продукцію лише в легальних торговельних точках. При цьому варто попросити продавця показати документи на товар, а за найменших сумнівів – відмовитися від купівлі. Зважте на те, що присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх зовнішнього вигляду, смаку чи запаху.
Ботулізм виникає внаслідок вживання неправильно приготованих консервованих продуктів або таких, що зберігалися з порушенням санітарних норм. Вегетативні форми і спори збудника цієї хвороби можуть жити в кишечнику домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів та риб. Природнім резервуаром для збудника ботулізму є грунт, пісок чи річковий мул. У продуктах він розмножується в анаеробному стані (без доступу кисню) або в близьких до цього умовах та за відсутності достатньої попередньої термічної обробки.
Випадки так званого промислового ботулізму трапляються, проте більшість таких отруєнь пов`язана зі споживанням продуктів домашнього приготування — консервованих грибів, копченої або в`яленої риби, м`ясних і ковбасних виробів, рідше – овочів та бобових. На тій самій Львівщині влітку фіксували отруєння ботулотоксином після вживання закруток із курятиною.
ДОМАШНІ ЗАКРУТКИ: КИСЛЕ СЕРЕДОВИЩЕ І ТЕРМІЧНА ОБРОБКА
Фахівці Держпродспоживслужби рекомендують господиням уважно ставитися до якості сировини та подальшої переробки. Що чистіше її вимито перед консервуванням, то менша ймовірність потрапляння до продукту збудника небезпечної хвороби.
Рибу перед засолом необхідно позбавити нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби неможливо звільнити від дрібних часточок грунту, тому їх не рекомендують консервувати в домашніх умовах у герметично закритих банках. А до овочів радять додавати оцет чи лимонну кислоту, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре простерилізувати банки й кришки безпосередньо перед тим, як закладати в них продукти. При консервуванні овочів, а надто — м’яса — необхідно проводити ретельну термічну обробку сировини: дві доби прогрівати її при температурі 100°С по 5 хвилин (для переходу спор ботулізму у вегетативну форму), після чого щонайменше протягом 40-60 хвилин простерилізувати при температурі 100°С та герметично закрити.
Зовнішній вигляд закруток теж має значення. Найменше здуття кришки на банці — вагома причина відправити її вміст на смітник.
Інна ПОЛЯНСЬКА.