Урожай огірків значною мірою залежить від способу їх вирощування, і одним із них є підв’язування стебел.
Дерев’яна шпалера – зручна конструкція, якої вистачить не на один сезон. А що вже дружина вам дякуватиме, коли огірочки з неї збиратиме! На зведення дерев’яної шпалери потрібно лише кілька годин. В ідеалі шпалеру споруджують, коли насіння вже висаджене в ґрунт, але перші сіянці ще не з’явилися. Перш ніж починати робити шпалери для огірків, слід визначитися, якою буде конструкція. Шпалера на дерев’яних стійках може мати вигляд тонких сходів із жорсткими перекладинами або напівпрозорої вертикальної ширми з тонких рейок. При виготовленні шпалери висотою 2,7 м варто вибирати для облаштування крайніх опорних стійок брус перетином 50 мм, а для проміжних – 35.
Для виготовлення шпалери, яка прослужить не один сезон, краще вибирати деревину твердих порід, наприклад, каштан, дуб, шовковицю, ясен. Не підходить для цієї мети деревина тополі, клена або берези, оскільки вони найбільш схильні до гниття. Щоб продовжити термін служби дерев’яних елементів, перед заглибленням їх у землю покрийте бруски в 1–2 шари оліфою або антисептичним засобом.
РОБОТУ ВИКОНУЮТЬ У КІЛЬКА ЕТАПІВ
1. Встановлення опорних стовпів. По краях майбутньої грядки вбивають опорні стійки, розміщуючи їх на відстані 1,5–2 м. Для отримання міцної конструкції, здатної витримати власне навантаження разом із урожаєм, стовпчики під шпалери вкопують на глибину до 60 мм.
2. Закріплення опор. Для надання конструкції злегка похилого положення крайні якірні опори встановлюють під кутом 70 градусів щодо поверхні землі. Заякорити похилі опори необхідно за допомогою дротяних розтяжок, вільні краї яких примотані до металевих куточків, заглиблених у ґрунт під кутом 90 градусів.
3. Спорудження каркаса. До верхніх країв вертикальних стовпів цвяхами прибивають горизонтальну поперечку. Вона виступатиме каркасом, на який кріпиться решетування з тонших рейок.
4. Виконання решетування. Тонкі рейки завтовшки 30 мм прикручують до каркаса саморізами на відстані 15 см одна від одної. Місця з’єднання можна додатково проклеїти водостійким клеєм. Бажаєте, щоб шпалера була не тільки функціональною, а й стала окрасою городу? Тоді оздобте її оригінальною арочною конструкцією, вирізати яку за шаблоном можна із залишків деревини. Дуги та сегменти конструкції легко з’єднати, посадивши на клей і скоби, а саму арку прикріпити до опори за допомогою болтів.
Руслан ВЛАСЕНКО.