Прагнення прикрасити свої присадибні ділянки спонукає нас висаджувати не лише плодові, а й декоративні чи просто листяні дерева. Та іноді таке рішення може перетворитись на справжній головний біль. Адже деякі дерева — справжні агресори. Вже зовсім скоро настане сприятлива для висадки дерев пора, але перед тим добре подумайте, які варто запросити на свою ділянку.
Верба. Має розгалужену кореневу систему, яка з часом може пошкоджувати фундамент чи підземні труби. Верба здатна здобувати воду з глибоких шарів ґрунту саме завдяки довгому корінню. Воно проникає вглиб до 3 м і виходить далеко за межі крони. Та й крона верби з часом набуває велетенських розмірів.
Береза. Нагородить ділянку не лише красою, а й численним сміттям (листя, сережки, уламки гілок) та поростю.
Сумах (оцтове дерево). Рослина поки не дуже популярна, але завдяки оригінальності завойовує все більшу прихильність. Однак варто пам’ятати, що сумах дає багато порості. Якщо пошкодити кореневу систему — це спровокує ще більший ріст.
Тополя. Має крихку деревину і в дорослому віці може становити справжню загрозу не лише для споруд, а й для людей. Крім того, мабуть, усім доводилось бачити, як тополі легко проростають навіть крізь асфальт. Чи потрібно таке на ділянці?
Клен американський. Завдяки насінню з крильцями активно розмножується, і якщо з цим не боротись, зовсім незабаром перетворює все навколо у кленовий ліс. До того ж пилок американського клена є сильним алергеном. Натомість рекомендуємо висадити клени японські, вони значно компактніші, надзвичайно декоративні й зовсім неагресивні.
Ясен. Надзвичайно швидко росте і вже незабаром нарощує велетенську крону. У нас на сусідському покинутому дворищі росте велетенський ясен, який дає тінь на весь наш двір. Кілька років тому ми найняли людину, яка обрізала його гілля, заплатили чималі гроші. І що ви думаєте? Вже незабаром дерево наростило ще густішу крону.
Ну а про те, яких розмірів можуть досягти горіхи, знають, мабуть, усі.
З великою засторогою також рекомендуємо поставитись до посадки у дворі бузини та акації, які за кілька років здатні перетворити вашу ділянку на непролазні зарості, надто ж якщо зрубати чи пошкодити корені дорослих рослин.
Головного болю можуть завдати і звичні плодові — слива та вишня, які дають багато порості. Навіть такі «невинні» та корисні дерева як кизил чи алича легко розмножуються з кісточки, тож під їхніми кронами вже незабаром виростає лісок з молодих сіянців.
Завдати неабиякого клопоту можуть і декоративні чагарники, як-от бузок чи садовий жасмин. Бузок дуже швидко обростає поростю, а жасмин, якщо його не проріджувати, утворює густі зарості.
Із квітів треба з обережністю поставитись до чайної троянди, яка також швидко розростається і утворює справжні чагарі.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнерка.