На побутовому рівні поширена думка, що навесні більшість людей переживає авітаміноз. Як вказує заперечна частка «а-» у назві, це – захворювання, зумовлене гострим дефіцитом певного вітаміну або кількох вітамінів. Його необхідно цілеспрямовано лікувати за допомогою регулярного (курсом) введення ін’єкційно або у формі пігулок, капсул, розчинів вітаміну, дефіцит якого визначено за симптомами і лабораторно.
Навесні ж спостерігаються симптоми недостатньої кількості вітамінів (гіповітаміноз) унаслідок їх посиленого використання організмом у процесі деяких біохімічних реакцій, зумовлених «весняною перебудовою», і браком у раціоні. Останнє можна пояснити зниженням (розпадом) вітамінів в овочах і фруктах минулого врожаю.
Брак вітаміну А (ретинолу), що на нього в організмі перетворюється каротин (надходить з їжею), призводить до розвитку таких хвороб, як гемералопія (нічна, або «куряча», сліпота), ксерофтальмія (сухість кон’юнктиви), кератомаляція (виразка роговиці), гіперкератоз (дистрофічні зміни епітелію шкіри, слизових оболонок, потових, сальних залоз), фурункульоз, інфекційні ураження систем дихання, сечовиділення, травного тракту; у дітей – затримка росту й розвитку, неврологічні порушення.
Через недостатність вітаміну В1 розвиваються поліневрити, гіпотонія, розлади зору, психіки, серцево-судинної, травної систем, хвороба бери-бери. Брак вітаміну В2 спричиняє дерматози, кон’юнктивіти, анемію, кисневе голодування (гіпоксію) клітин тощо. За дефіциту вітамінів РР (нікотинової кислоти), В3 (нікотинаміду) в організмі виникають значні порушення обміну речовин, розлад багатьох функцій, дистрофічні й дегенеративні зміни в органах і тканинах, найбільш виражені в шкірі, нервовій, ендокринній і травній системах. У тяжких випадках порушень нервової системи виникають судоми, атаксія (рухове безладдя), іноді розвивається слабоумство. Ураження шкіри проявляється пелагрою, що супроводжується шкірною сверблячкою, гіперпігментацією (темні плями переважно на відкритих ділянках тіла й кінцівках), лущенням шкіри, появою фолікулярних папул.
Вітаміни у формі препаратів слід приймати кожен окремо, якщо вони є антагоністами. Наприклад, нікотинова й аскорбінова кислоти (відповідно РР і С) руйнують вітамін В12. Несумісні вітаміни В1 і В6. Або приймати такі комплекси, кожен із компонентів яких допомагає засвоєнню іншого (біохімічний синергізм). Так, аскорбінова кислота сприяє перетворенню фолієвої кислоти на активні корисні сполуки й відновленню окисленої форми токоферолу (вітамін Е), а вітамін й необхідний для засвоєння кальцію.
Варто пам’ятати, що в організмі накопичуються, і то ненадовго, лише вітаміни А, Е, D, тому слід щоб і вони, й решта вітамінів надходили до організму з їжею регулярно.
Павло ЗАСУНЬКО, сімейний лікар.