Спекотна погода і висока температура повітря – справжні випробування для людського організму. В результаті перегріву тіла виникає ймовірність отримати тепловий удар, при цьому не обов’язково перебуваючи на сонці. Як же захистити свій організм від перегріву?
Треба насамперед скоротити важку фізичну працю в приміщенні або на вулиці, наприклад, на городі. При високій температурі повітря серцево-судинна система не в змозі настільки інтенсивно працювати, щоб забезпечити механізм теплорегуляції. У результаті настає перегрівання всіх органів тіла.
Підтримувати його постійну температуру 36,6 градусів допомагає система потовиділення. Тобто, коли температура навколишнього середовища висока, людина починає пітніти. Це захисна реакція організму на перегрів. Потові залози при високій температурі та вологості починають більш інтенсивно виділяти воду, кількість рідини в організмі й обсяг циркулюючої крові в судинах зменшуються. Судини, щоб віддавати тепло, розширюються. Обсяг крові, що досягає голови, стає меншим. Артеріальний тиск знижується. Крім того, білки людського тіла при температурі вище 41 градуса починають денатурувати, тобто змінювати свою структуру. У підсумку виділяються токсичні речовини, які уражують нирки. У такому стані людина просто втрачає свідомість.
Тепловий удар може спровокувати і вживання алкоголю, який порушує терморегуляцію. Носіння теплого й синтетичного одягу не по сезону заважає тілу виділяти тепло. Слід носити легкий одяг світлих тонів із натуральних тканин.
Якщо стався тепловий удар, негайно підіть (перенесіть потерпілого) в тінь або інше прохолодне місце, зніміть одяг, облийтеся холодною водою або обгорніться вологим простирадлом. Випийте води – рекомендується 1 літр із додаванням 2 чайних ложок солі. Якщо людина втратила свідомість, щоб знизити температуру тіла й охолодити кров, потрібно прикласти лід, або будь-який заморожений продукт, до великих артерій в області шиї, спини, пахв і паху. Літнім людям або тим, у кого почалася блювота, нудота, головний біль, м’язові посмикування, необхідно викликати швидку допомогу.
Особливо небезпечна висока температура для немовлят, у яких мозочок ще не зажив. Тепловий вплив на мозок у них відбувається значно швидше. Тому гуляти на відкритому сонці з ними категорично не можна.
Вдома приміщення потрібно обов’язково провітрювати, відчиняти по максимуму кватирки й вікна, користуватися вентилятором і кондиціонером.
Перш ніж сісти в машину, відчиніть усі двері, щоб провітрити салон. Не залишайте її на сонці, не сидіть у ній самі, а тим більше не залишайте в авто дітей і тварин.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.