Псоріаз — це хронічна хвороба, яка може уражувати шкіру, волосся та нігті. Проявляється на імунологічному, генетичному рівні, важлива також спадковість. Повністю вилікувати псоріаз неможливо (не вірте тим, хто це обіцяє), проте є інструменти для досягнення ремісії та її підтримування. Саме тому лікування тривале, періодично може змінюватись, й коли ви самостійно припиняєте його, прояви хвороби можуть відновитись.
- Найпростішими є зовнішні нашкірні ліки. Їх застосовують, коли висипань небагато (легка форма псоріазу), або в комбінації з внутрішнім лікуванням. Можуть містити глюкортикостероїди, аналоги від Д3, тазаротен, інгібітори кальциневрину. Назви трохи дивні, проте можете скористатись пошуком в інтернеті, щоб перевірити, чи ваші ліки дійсно є доказові. Деякі можуть бути в комбінації, деяких в Україні немає. Але загалом вважаються безпечними, простими та доступними. Ці медикаменти мають різні форми. Наприклад, мазь — для товстих ділянок шкіри з лущенням: ліктів, долонь тощо. Лосьйони, спреї, гелі — для волосяної частини голови, складок, аби вам було комфортно лікуватись. Також можуть наноситись під оклюзію (пластир, плівка) або бути у вигляді підшкірних ін’єкцій.
Схему лікування призначає лікар, тому оберіть фахівця і не бійтесь їх використання. При правильному застосуванні легкий псоріаз можна тримати під контролем.
- Допоміжні місцеві ліки — саліцилова кислота, молочна кислота — сприяють зменшенню лущення, мають слабку лікувальну дію. Дьогтевмісні ліки та антралін — старі засоби, які зараз використовують рідко, бо є більш сучасні опції лікування.
- Іншим методом лікування є фототерапія. Це не просто засмагання на сонці, що не рекомендовано, через ризик утворення раку шкіру та випадкового обпікання (від цього псоріаз може загостритись), а спеціальна вузькосмугова фототерапія. Є портативні прилади, якщо висипи поодинокі, або великі кабіни в лікарні, якщо висипів багато. Знову ж таки, курс лікування призначає лікар. Зрідка використовують ПУВА-лікування, один із варіантів фототерапії.
- Системна терапія — лікування внутрішньо спеціальними ліками. Застосовують при середньо-важких або важких формах псоріазу. Найпоширеніші ліки — метотрексат, ацитретин, циклоспорин. Це потужні ліки, здатні зменшувати запалення та прояви псоріазу зсередини. Починають діяти не відразу, однак при тривалому лікуванні дають хорошу ремісію. Такі ліки потребують обстеження перед та під час лікування, це надвичайно ефективний інструмент у руках досвідченого лікаря. Та найсучасніше лікування — імунобіологічне. Ліки діють прицільно на збої в імунній системі шкіри. Теж надвичайно ефективне, але доволі дороге.
- Псоріаз нігтів. У пацієнтів із псоріазом можуть бути уражені нігті, і зазвичай це не грибок, як багато хто вважає. Лікарі роблять ін’єкції в кутикули, вони можуть реагувати на системне лікування. Ефект зазвичай є не відразу, проте лікуванню піддаються.
- Суглоби. Дуже часто пацієнти із псоріазом думають, що коліна «крутить» на погоду, чи в попереку протрузія, тому болить. Насправді, псоріатичний артрит часто трапляється в людей, які мають псоріаз, і дуже важливо його лікувати. Лікування системне – описане вище.
Катерина БАКІКО, лікар-дерматовенеролог науково-медичного центру Святої Параскеви. м. Львів.