Так, узаконення можливе. Адже у 2018 р. були прийняті поправки до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до яких об’єкти несанкціонованого будівництва можна узаконити і привести у відповідність із нормами законодавства.
До об’єктів, на які поширюються ці поправки, відносяться:
— споруди, зведені на ділянці, що відповідає її функціональним цільовим призначенням;
— об’єкти, що не мають дозвільних документів;
— які були зведені в період з 05.08.92 р. по 09.04.2015 р. (житлові приватні будинки та дачні житлові споруди, площа яких не перевищує 300 кв.м);
— об’єкти господарського призначення, зведені в зазначений період площею до 300 кв.м;
— об’єкти сільськогосподарського призначення, зведені до 12.03.2011 р.
Поправки до Закону прописують можливість узаконити самобуд в Україні власникам земельних ділянок, на яких він розташований. Якщо ж і земельна ділянка не належить забудовнику (наприклад, немає документів про приватизацію), то амністія на такі об’єкти не поширюється.
За таким само принципом не амністують об’єкти, зведені на ділянці, власність на яку оформлена частково.
Щоб узаконити самовільно збудований об’єкт, необхідно зробити наступне:
- Замовити технічне обстеження об’єкта нерухомості з виготовленням звіту (крім випадків, передбачених пунктом 5 розділу II Порядку проведення технічного обстеження та прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт).
- Подати заяву до територіального органу ДАБК (Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю України).
- Скласти і подати до органу держархконтролю декларацію про готовність об’єкта до експлуатації.
- Надати завірені в установленому порядку копії документів, що засвідчують право власності або користування земельною ділянкою.
- Надати в ДАБК завірену копію технічного паспорта об’єкта з відміткою про проведене технічне обстеження.
Якщо пакет документів зібраний у повному обсязі, то протягом 10 днів після їх подання заявник отримує дозвіл на узаконення самовільної забудови (рішення про введення об’єкта в експлуатацію). Після цього слід потурбуватися про присвоєння йому поштової адреси та зареєструвати майнове право на об’єкт. Поштова адреса присвоюється в органах місцевого самоврядування, а майнові права в звичайному режимі — у державного реєстратора.
Більше інформації — на офіційному веб-сайт відомства www.dabi.gov.ua.
Плата за узаконення відсутня і підкреслюється її безкоштовний характер, що не виключає наявності інших платежів, пов’язаних із підготовкою документів. Наприклад, технічний огляд, за деякими оцінками, може коштувати від 1 до 10 тис. грн. Величина платежу залежатиме від розміру об’єкта та компанії, яка проводить технічне обстеження. Право проводити технічне обстеження мають ліцензовані компанії — колишні БТІ або приватні структури.