Невеликі пагорби пухкого ґрунту над ходами кротів часто вкривають сади та городи, луки та галявини. І чим родючіший ґрунт, тим більше на ньому кротовин, оскільки ці тварини живуть там, де багато черв’яків і земля багата на гумус. Так і хочеться зібрати ту землю, підсипати на грядки чи заготовити для майбутньої розсади. Але чи буде від цього користь для рослин, запитують наші читачі?
Роблячи ходи під землею, її надлишок кроти викидають на поверхню. Таким чином звільняють собі простір і створюють вентиляцію своїх «коридорів».
Якщо намагатимемося утрамбувати ґрунт і закласти кротовину, то кріт одразу ж зробить поруч новий хід. Тому найпростіший варіант видалення пагорба на газоні або городі – просто розрівняти землю граблями, щоб у цьому місці ґрунт згодом не просідав. Правильність використання кротової землі для вирощування розсади та кімнатних рослин залежить від типу ґрунту на ділянці, де оселився кріт.
Оскільки прокладає ходи як у поверхневих шарах ґрунту, так і на глибині 50–60 см, то в пагорбах може виявитися досить багато піску або глини, що знаходяться під шаром чорнозему. Таку землю, звичайно, для посадок краще не використовувати.
Але родючий ґрунт із саду або тих місць, де зустрічаються такі бур’яни, як кропива, зірочка, собача кропива, а також рослини-азотфіксатори (обліпиха, кизильник, акація, вільха), цілком підходить як один із компонентів суміші для розсади. Збирати там пухку кротову землю – суцільне задоволення. Адже не так просто накопати землі в тих місцях, де лежить щільний дерен і ґрунт переплетений кореневищами кропиви. Їх доводиться довго вибирати, а потім ще закладати ці ями. У цьому плані кроти можуть дуже допомогти.
Кротову, як і будь-яку садову або дернову землю, не використовують в чистому вигляді для вирощування розсади, оскільки вона найчастіше досить щільна. Зазвичай такий ґрунт змішують із листовим перегноєм, компостом, торфом і додають розпушувач (пісок, перліт або вермікуліт). Бажано, щоб кротова земля становила не більше 30 відсотків вашої ґрунтосуміші.
Звичайно, кроти – небажані гості в садах і на городах. Отож, споруджуючи на ділянці компостні купи та теплі грядки, не забувайте укладати на дно сітки від кротів, встановлюйте віброзвукові відлякувачі. І нехай риють свої лабіринти там, де нікому не заважатимуть.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.