Трапляється, що на поверхні ґрунту в горщику з розсадою з’являється пліснява. Це не просто надмірна волога, як можна подумати. Це спори грибка, які містилися у ґрунті й тільки чекали, доки створиться сприятливе для них середовище.
Розвиватись пліснява може за таких умов: надмірний полив; відсутність дренажного отвору на дні горщика; низька якість ґрунту; кислий ґрунт; низька температура в приміщенні; нестача освітлення; погана вентиляція повітря в приміщенні, де стоїть розсада.
Щоб позбавитись плісняви, передусім потрібно обережно зняти верхній шар ґрунту та одразу винести його з приміщення. Потім слід розпушити та підсушити землю у контейнері. Оскільки сіянці в цей час можуть бути ще дуже ніжні, таке розпушення роблять зубочисткою, намагаючись не пошкодити корінці. Бажано обробити ґрунт протигрибковим препаратом, не потрапляючи при цьому на листочки. У цьому допоможе шприц без голки. Скористайтесь 1-відсотковим розчином марганцівки, препаратом Фіто спорин (згідно з рекомендацією), Метронідазол (1 таблетка на 1 л води), 3-відсотковим розчином перекису водню (2 ст.л. на 1 л води).
Метронідазол, як уже писала раніше «Порадниця», шукати слід у аптеках. Його нерідко використовують для боротьби з хворобами рослин. Зокрема, помічний і в боротьбі з чорною ніжкою на розсаді. Далі підсипають шар свіжої землі. Поверхню можна посипати прогрітим та знезараженим дрібним піском, золою, товченим деревним вугіллям або сумішшю золи з вугіллям (1:2). Повторити процедуру потрібно за 3 тижні. Якщо пліснява вже уразила деякі сіянці, їх потрібно видалити, а землю обробити 3-відсотковим мідним купоросом.
Появу плісняви легше попередити, ніж потім із нею боротись. Потурбуйтесь, аби сіянці отримували достатньо сонця. Не допускайте перезволоження ґрунту. Поливи здійснюйте лише м’якою теплою водою. Не забувайте стерилізувати тару для розсади. У домашніх умовах скористайтесь для цього розчином спирту, оцту, соди. Не ігноруйте також обробку ґрунту перед посівом насіння (пропарювання, протруювання протигрибковими препаратами).
Насіння перед посівом обробляйте розчином марганцівки або протигрибковим препаратом. Використовуйте для розсади легкий пухкий нейтральний ґрунт. Пліснява нерідко утворюється там, де в землі міститься велика кількість нерозкладених рослинних залишків. Не загущуйте посіви.
Дотримуйтесь оптимальних температур та вологості повітря в приміщенні, де росте розсада, а також регулярно провітрюйте його, але без протягів. Якщо накриваєте посіви плівкою чи склом, обов’язково регулярно провітрюйте.
Коли виконати всі дії вчасно й обережно, розсада виросте неушкодженою та міцною.
Важливо! На поверхні горщика із землею може також утворюватись білий сольовий наліт, який спричиняє полив жорсткою водою. На відміну від плісняви, він твердий, тож відрізнити його неважко. Такий наліт просто обережно знімають, а надалі поливають рослини відстояною теплою водою.