На ринках і в магазинах з’явилися так званні ранні баштанні – кавуни та дині. «Ранні», тому що вирощували їх прискореним способом – під плівкою, у теплицях. Вирощені на баштані, просто неба, дозрівають після середини серпня, а вирощені штучно містять нітрати та інші прискорювачі дозрівання. І часто бувають небезпечними для здоров’я і навіть життя.
Адже перевищення норми вмісту нітратів (понад 60 мг/кг) може призвести до важкого отруєння. Його ознаки – нудота (блювота); діарея; біль у ділянці печінки (праве підребер’я); зниження артеріального тиску; запаморочення, слабкість, млявість, сонливість; порушення координації; посиніння губ, кінчиків пальців унаслідок кисневого голодування (ціаноз, гіпоксія); тахікардія, задишка; головний біль, шум у вухах; у важких випадках – непритомність, судоми. У разі цих симптомів знадобиться термінове медичне втручання, тож не зволікайте з викликом «швидкої допомоги».
Постраждалому слід багато пити, щоб спричинити блювоту. Можна прийняти 6-8 таблеток активованого вугілля або інший адсорбент.
Аби уникнути отруєння баштанними, краще їх споживати у сезон. «Ранні» ж завозять у нашу країну здебільшого з Китаю й Туреччини, з великим умістом хімікатів – для кращого зберігання.
Віра МАЛА, лікар-дієтолог.