Медицина як наука з роками на основі дослідів й експериментів уточнює й доповнює інформацію про функції органів та систем, їх розлади, патологічні процеси – одне слово, захворювання. Відповідно змінюються методи й засоби лікування.
Приміром, боротьба з ожирінням і взагалі проблемою зайвої ваги, на думку багатьох лікарів, полягає у дотриманні певних дієт, зокрема з обмеженням жирів і вуглеводів (з останніх можуть утворюватися жири). Пацієнтам рекомендують їсти щонайменше. Та парадокс полягає в тому, що після певних успіхів щодо схуднення невдовзі вага «повертається».
Дієту з обмеженням м’яса, жирної риби, бобових, зелені (передусім шпинату, щавлю, ревеню), наваристих бульйонів, грибів та інших продуктів, які містять так звані пурини (азотисті сполуки), рекомендовано при подагрі – захворюванні внаслідок порушення утилізації сечової кислоти. Вона у формі кристалів відкладається у суглобах, нирках і м’язах, спричиняючи больові симптоми і деформацію. Тим часом з’ясувалося, що кількість сечової кислоти, яку ми одержуємо з їжею, незначна. А основна її частка, що спричиняє подагру, утворюється в організмі при розщепленні білків тканин. Тож харчові обмеження кардинально не розв’язують проблем.
У багатьох випадках, звісно, дієта потрібна, як-от при діабеті, захворюваннях системи травлення і серцево-судинної, але доволі часто належить саме нормалізувати обмін речовин. У такому разі харчові обмеження лише виснажують організм, позбавляючи його таких речовин, як незамінні амінокислоти, вітаміни, мікроелементи, чим ускладнюють проблему.
Віра МАЛА, лікар-дієтолог.